Kolumne

petak, 24. studenoga 2017.

Dodijeljene su Nagrade hrvatskoga glumišta


Zagreb, 24. studenog 2017. - U Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu, u petak, 24. studenoga 2017. održala se jubilarna 25. dodjela Nagrade hrvatskoga glumišta pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, te pod redovitim pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske i pokroviteljstvom Hrvatske gospodarske komore.

Nagrade za najbolje predstave pripale su dramskoj predstavi "Črna mati zemla" Zagrebačkog kazališta mladih, predstavi za djecu i mlade "Sherlock Holmes" Zagrebačkoga kazališta mladih, baletu "Gospoda Glembajevi" Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu te opera "Otello" Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci.

Nagrada za najbolju režiju dramske predstave pripala je Dori Ruždjak Podolski za režiju predstave "Črna mati zemlja" Zagrebačkog kazališta mladih, za najbolje dirigentsko ostvarenje u operi Filipu Pavišiću za dirigiranje opere „Tosca”  u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku te za najbolje koreografsko ostvarenje u baletu Leu Mujiću za koreografiju "Gospode Glembajeva" u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu.
DOBITNICI NA 25. DODJELI NAGRADA HRVATSKOGA GLUMIŠTA


Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje na području dramske umjetnosti: glumici ZDENKI HERŠAK

Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje na području operne umjetnosti: maestru VLADIMIRU KRANJČEVIĆU

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti: Umjetničkoj udruzi djelovanja u kulturi ARTERARIJ za autorski projekt “Pogledaj me”


NAGRADE ZA NAJBOLJA OSTVARENJA  IZ PODRUČJA DRAMSKE, RADIJSKE I TELEVIZIJSKE UMJETNOSTI


Najbolja dramska predstava u cjelini:
ČRNA MATI ZEMLA Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolje redateljsko ostvarenje u drami:
DORA RUŽDJAK PODOLSKI za režiju predstave „Črna mati zemla” Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolja glavna ženska uloga u drami:
JASNA ANČIĆ za ulogu Žene u predstavi „Ostavljam te” prema motivima Edwarda Albeeja „Marriage play” u režiji Matjaža Latina i produkciji Hrvatskoga narodnoga  kazališta Zadar


Najbolja glavna muška uloga u drami:
BORKO PERIĆ za ulogu Frane u predstavi „Jedan sluga, dva gospodara” Richarda Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba

Najbolja sporedna ženska uloga u drami:     
URŠA RAUKAR za ulogu Bake u predstavi „Črna mati zemla” Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolja sporedna muška uloga u drami:       
SINIŠA POPOVIĆ za ulogu Nikole u predstavi „Ljudi od voska”  Mate Matišića u režiji Janusza Kice i produkciji  Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Izuzetno ostvarenje glumice do 28 godina:                       
          
ANA MARIJA VESELČIĆ za ulogu u predstavi „Zbunjoza” Mariusa von Mayenburga u režiji Ivana Plazibata i produkciji Kazališta Playdrama iz Splita uz produkcijsko sudjelovanje Gradskog kazališta mladih Split

Izuzetno ostvarenje glumca do 28 godina:
ROBERT BUDAK za ulogu u predstavi „Taksimetar” Gorana Vojnovića u režiji Matka Raguža i produkciji Teatra Exit iz Zagreba

Najbolja lutkarska predstavu ili predstava za djecu i mlade:
SHERLOCK HOLMES Ane Tonković Dolenčić prema motivima i likovima pripovijetki i romana Arthura Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolja glumica u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade:
ANJA ĐURINOVIĆ za ulogu u predstavi „Igra se nastavlja” Grigora Viteza u režiji Hrvoja Zalara i produkciji Kazališta Prijatelj iz Zagreba

Najbolji glumcac u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade:
SINIŠA NOVKOVIĆ za ulogu u predstavi „Od atoma do stanice” Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split

Najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolja dramatizacija, adaptacija, dramaturška obrada teksta ili dramaturgija predstave
HRVOJE IVANKOVIĆ za dramaturški koncept i oblikovanje teksta te IVICA BOBAN za dramaturšku obradu teksta „Marin Držić - Viktorija od neprijatelja” premijerno izvedenog na 68. Dubrovačkim ljetnim igrama

Najbolje  glumačko ostvarenja  u radio  drami (dodjeljuje se  bijenalno svake  neparne  godine): 
OZREN GRABARIĆ za ulogu u radio  drami „Mrtve duše, 3. dio“ Nikolaja Vasiljeviča Gogolja

Najbolje  redateljsko ostvarenje u TV drami (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine):
GORAN KULENOVIĆ za režiju TV serije „Crno – bijeli svijet“  (2. sezona - 1. epizoda);


NAGRADE ZA NAJBOLJA SCENOGRAFSKA I KOSTIMOGRAFSKA OSTVARENJA U DRAMI, OPERI ILI BALETU

Najbolja kazališna scenografija:
DINKA JERIČEVIĆ u operi „Tosca” Giacoma Puccinija pod dirigentskim vodstvom Filipa Pavišića, u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku

Najbolja kazališna kostimografija:                
MANUELA PALADIN ŠABANOVIĆ u baletu „Gospoda Glembajevi” na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu


NAGRADE ZA NAJBOLJA OSTVARENJA  IZ PODRUČJA OPERNE UMJETNOSTI

Najbolja operna predstava u cjelini:
OTELLO Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Villea Matvejeffa, u režiji Marina Blaževića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca, Rijeka
                              
                                                                                                                   
Najbolje dirigentsko ili redateljsko ostvarenje u operi:
FILIP PAVIŠIĆ za dirigiranje opere „Tosca” Giacoma Puccinija u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku
      
Najbolja ženska uloga u operi:
LANA KOS za ulogu Elvire u operi „Ernani” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Ive Lipanovića, u režiji Giancarla del Monaca i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu

Najbolja muška uloga u operi:  
LJUBOMIR PUŠKARIĆ za ulogu Markiza Rodriga od Pose u operi „Don Carlo” Giuseppea Verdija pod dirigentskim vodstvom Elija Boncompagnija, u režiji Dereka Gimpela i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Izuzetno ostvarenje u operi umjetnika do 30 godina:
MATIJA MEIĆ za ulogu Figara u operi „Figarov pir” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dirigentskim vodstvom Natalie Murray Beale, u režiji Mauricija Garcíe Lozana i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu


NAGRADE ZA NAJBOLJA OSTVARENJA  IZ PODRUČJA BALETNE UMJETNOSTI

Najbolja baletna predstavu u cjelini:
GOSPODA GLEMBAJEVI prema Miroslavu Krleži na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu;

Najbolje koreografsko ili dirigentsko ostvarenje u baletu:
LEO MUJIĆ za koreografiju i režiju baleta „Gospoda Glembajevi“ na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Najbolja ženska uloga u baletu:
IVA VITIĆ-GAMEIRO za ulogu Julije u baletu „Romeo i Julija“ na glazbu Sergeja Prokofjeva u koreografiji i režiji Patricea Barta i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Najbolja muška uloga u baletu:
TOMISLAV PETRANOVIĆ za ulogu Ahmeda Nurudina u baletu „Derviš i smrt“ na glazbu Gorana Bojčevskog u koreografiji i režiji Igora Kirova i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Splitu

Izuzetno ostvarenje u baletu umjetnika do 28 godina:
MARTA KANAZIR za ulogu Titanije u baletu „San Ivanjske noći“ na glazbu raznih autora  u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci

 
Fotografije Najboljih predstava Nagrade hrvatskoga glumišta 2017.
Drama I  Opera Otello
Balet Gospoda Glembajevi I Predstava za djecu i mlade Sherlock Holmes


Nema komentara :

Objavi komentar