
Zapravo je osobna preporuka najčešći razlog posezanja za nekim štivom. S druge strane, o romanima za tinejdžere, ako izuzmemo one o vampirima i čarobnjacima, najmanje se govori. Nepravedno, jer ima mnogo vrijednih i neprestano se pojavljuju novi. Ali dok slušamo upozorenja o potrebi odgajanja mlade publike, konkretni potezi stručnjaka najčešće su samo nadmudrivanja o popisu lektirnih naslova. Tako mnoga vrijedna djela ostaju nereklamirana i nepročitana. To su ponajprije romani naših živućih pisaca, zatim neki stari, a zaboravljeni, kao i neki koji su nedavno prevedeni na hrvatski, ali je to prevođenje prošlo nezapaženo.
Ja zapazim neku knjigu kada njen sadržaj povežem s vlastitim doživljajem, kad se u njoj mogu pronaći ili izmaštati neki svoj neostvareni san. Ako je to napisala moja znanica, moj znanac, rado mu/joj to javim.
Jednoga dana sam, namjesto male elektroničke poruke, napisala cijelu ispovijed. I baš sam razmišljala gdje bih to objavila, kad se pojavio poziv na suradnju s Kvakom. Tako je započelo moje ispovijedanje, a sama sam sebi obećala da će nastajati svakog mjeseca. Nadam se kako ću ovim povećati zanimanje za lijepu književnost, ali i potaknuti čitatelje na pisanje o onome što su pročitali.

Božana Ćosić ( djevojački Vegeš ) rođena je 21. Veljače 1980. Godine u Slavonskom Brodu. Ljubav prema pisanju pokazuje već u osnovnoškolskim danima, a piše do danas.
Iz njezina pera teku pjesme, priče te romani razne tematike. Priče i pjesme objavljivala je u raznim zbornicima i web portalima.
2016. godine objavljuje svoj prvijenac, kriminalistički roman Točka nestajanja. Riječ je o kratkom krimiću u kojemu radnju predvodi privatna detektivka B. V. London, pozvana na suradnju s ostalim važnim osobnostima, dakle, otprije poznatim policijskim timom, kako bi im pomogla riješiti neobičan slučaj. Valja napomenuti da uskoro objavljuje svoj drugi roman. Ovoga puta riječ je o ljubavnom romanu Neosvojiva vriština koji prati Saru, mladu ženu zaposlenu u odvjetničkom uredu koja, nezadovoljna svojim poslom i životom, odlazi u pitoreskno mjestašce Rose Hill kako bi prodala imanje koje je naslijedila od djeda i bake. No ono što je trebalo biti jednostavno putovanje, na kojemu se čak planirala odmoriti, pretvara se u zavrzlamu i nimalo jednostavan zadatak. Premda je riječ o ljubavnom romanu priču karakteriziraju neočekivani preokreti i intrige.
Za časopis Kvaka počinje pisati u kolovozu 2016 godine dnevničke zapise Dnevnik (ne)obične djevojke u rubrici Iz Božaninog pera. Riječ je o zapisima dvadesetogodišnje, izmišljene djevojke Emilije, iz milja zvane Ema, koja čitateljima iznosi svoju svakodnevicu. Premda se može reći da živi običan život, ponekad je sklona od njega raditi „cirkus“, kukati i pomalo patetično govoriti o svom unutarnjem stanju.
Sam naziv Dnevnik (ne)obične djevojke ukazuje na djevojku koja se nekim čitateljima može činiti običnom djevojkom, a drugima posve neobičnom. Je li obična ili neobična na koncu i nije važno jer u njezinim razmišljanjima čitatelji se mogu pronaći posebice mlađa generacija. Upravo zbog same prirode zapisa, Ćosić ih piše jednostavnim jezikom koji je blizak stvarnosti i možda upravo time privlači čitatelje. Mnogi su, možda zbog te jednostavnosti, stekli dojam da je dnevnik stvaran, odnosno, da Emilija uistinu postoji pa čak i da su to zapisi same autorice pod pseudonimom.
Dnevnik (ne)obične djevojke možete čitati svake subote.
Zovem se Vlatka Planina i rođena sam 1984. godine u Zagrebu, gdje i danas živim. 2010. godine diplomirala sam engleski jezik i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Objavila sam dvije zbirke poezije na hrvatskom jeziku: „A nekad si mi kupovao lizalice“ (2010.) i „Nemoj se plašiti ovog neba“ (2014.), e-knjigu poezije na engleskom jeziku: „A Booklet of Poems for the Ace of Hearts“ (2016.), bajkovito-fantastičnu trilogiju romana za mlade: „Jegulja“, „Kralj i bajka“ i „Povratak vještice“ (2016.), fantastični teen roman „Wend“ (2017.), a u pripremi je nova zbirka poezije „Neizbrojnosti“ koja bi trebala izaći krajem proljeća.
Objavljivana sam u književnim časopisima „Nema“, „Mali Pero (časopis HDKDM), „Književnost uživo“ i „Kvaka“ (za koji pišem i kolumnu "Što je pisac htio reći"), na portalima „Kritična masa“, „Svijet kulture“, „Fenix magazin“, „Pisci i književnost“ i „Fiction Playgrounds“, te u HAZ-ovom „Zborniku studentske poezije“.
Član sam Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade.
Bibliografija: „A nekad si mi kupovao lizalice“ (Naklada Bošković. 2010.), „Nemoj se plašiti ovog neba“ (Naklada Bošković, 2014.), „A Booklet of Poems for the Ace of Hearts“ (Amazon, 2016.), „Jegulja“ (Naklada Bošković, 2016.), „Kralj i bajka“ (Naklada Bošković, 2016.), „Povratak vještice“ (Naklada Bošković, 2016.), „Wend“ (Naklada Bošković, 2017.), „Neizbrojnosti“ (u pripremi, Biakova, 2017.)
Na pitanja o sebi odgovaram: Tko sam,što sam? Pisac. Tičr. Mama. Kvantni fizičar amater. Pametna. Zmotana. Dijete u duši. S maštom veličine svemira.
Rođena sam 1987. godine u Zaboku. Iako sam po zanimanju grafički dizajner, u dubini duše sam umjetničko svaštaralo. Pišem, sviram i slikam cijeloga života, no nešto „ozbiljnije“ započela sam s 20 godina kada sam napisala prvi roman koji još nije objavljen.
2014. godine objavljujem prvi roman, iako šesti napisani, psihološki triler „Štorka“. 2016. godine objavljujem drugi roman, horor „Durgina kuća“. 2017. godine svjetlo dana ugledao je dotisak „Štorke“ za koji s ponosom mogu reći da bi uskoro mogao doživjeti i svoje treće izdanje. Ove će godine svjetlo dana ugledati još dva romana, psihološki triler „Štorka-Manifest“, te SF „Dedivinacija-Nacija psihoze“.
Za časopis „Kvaka“ počela sam pisati gotovo od početka. Kolumna pod nazivom „Patnje mladog autora“ zaživjela je kako bi mladim piscima olakšala trnovit put objavljivanja knjiga, ukazala izdavačima na ono što za mlade autore predstavlja slaba komunikacija na relaciji izdavač-autor, te se kroz tekstove dotičem i nekih aktualnih tema iz svijeta kulture. Uz povremeno pisanje intervjua, nastojim i pomagati u marketingu časopisa.
Također pišem blog pod nazivom „Piskaralo by Jelena Hrvoj“, kolumnu na engleskom jeziku na stranicama „Miama kreativ“. U sklopu istoimene firme planiram i objaviti prvu slikovnicu/bojanku. No stavimo li sve to postrane, za sebe volim govoriti da sam profesionalno čangrizalo, mrzitelj nepravde i introvertni aktivist.
Clara C. (1994) pravim imenom Klara Capan. Budući da ne volim previše to prezime, a imala sam otprilike jedanaest godina kad sam osvijestila da se ne osjećam kao „Klara“ nego kao „Clara“, uporaba tog pravog imena ograničena je na formalne kontekste i ljude koji me poznaju dovoljno da bi to znali.
Studentica povijesti i talijanskog jezika i književnosti koja se ne može odlučiti voli li više stari, srednji ili novi vijek. Nesuđena komparatistica književnosti, odbjegli student kroatistike. Inače ponosna Novigrađanka, iako potajno mislim kako bi Rovinj ipak mogao biti najljepši grad u Istri. Dejvidajkovka i abrahamhicksica koja želi rastvoriti paradigmu kolektive emocionalne i duhovne nezrelosti i kaosa u kojem živimo.
Pisac i ljubitelj čitanja u duši prije svega. „Prije svega“, recimo. Sve je to relativno.
U posljednje vrijeme u krilo mi padaju knjige o kreativnom pisanju i razvoju te vještine, radionice pisanja koje sam imala priliku pohađati čak četiri puta unutar godinu dana. Javna čitanja poezije i proze, jedan nastup u sklopu radionice, tu i tamo neka objava u iščekivanju, kolumna i kontempliranje o pisanju za neke portale i časopise. Paralelno radim na oslobađanju svojih kreativnih blokada i nadam se ću se uskoro disciplinirati za čitanje u većoj količini.
Prva stvar koja mi se dogodila a da se može opisati kao neka vrsta spisateljskog posla ujedno je i stavka za koju nikad ne znam bi li to mogla staviti u CV ili ne. Krajem 2013. bila sam izabrana kao pripravnica na portalu srednja.hr. Čim sam vidjela taj oglas, znala sam da sam ja ta jedinka koja će biti izabrana jer sam mjesec dana prije toga sustavno vizualizirala sebe u nekoj redakciji. Ipak, nisam im bila od prevelike koristi i ispalo je da je taj posao bio daleko prevelik zalogaj za tadašnji stadij mog razvoja i spremnosti. Tako da, iako je to bilo jako lijepo iskustvo, zbog neslavnog raspleta nikad nisam sigurna smijem li to spomenuti. Ako netko iz uredništva srednje.hr čita ovo i sjeća me se, može mi slobodno olakšati dilemu.
Kvaci sam se pridružila u travnju ove godine. To je bilo zanimljiv splet događaja jer sam prvotno mislila da ću tu kolumnu pisati za drugi književni časopis. Kvaku i ostale kolumnistice otkrila sam baš u tom razdoblju i pročitala ih sve u rasponu od nekoliko dana. Krajnje nezadovoljna ponašanjem uredništva časopisa za koji bih potencijalno pisala, sinulo mi je da bih se s tim konceptom mogla javiti Kvaki. Na moje opće oduševljenje, od slanja mojeg prvog mejla do objave prve kolumne, prošlo je samo dva tjedna. I to samo zato što ja, u nedostatku mogućnosti kvalitetnijeg odvajanja vremena, nisam odgovorila na prvi odgovor osam dana. Moram reći da je ekipa Kvake sjajna i da je ovdje odlična atmosfera. Uredništvo maksimalno korektno, drago, ljubazno, ljudsko i sve što treba biti. Zaključak do kojeg sam došla pri tome je taj da nema smisla surađivati s ljudima koji nisu kompatibilni s vašim ljudskim i moralnim vrijednostima. Ako ne zbog besmisla toga, onda zbog toga što negdje drugdje postoje ljudi koji jesu.
Može me se čitati i na blogu kvantniskoksvijesti.wordpress.com na kojem povremeno pišem.
Martina Sviben | Sve je to u glavi
Ime mi je Martina Sviben, rođena sam 1973., jednog petka trinaestog.
Volim riječi. Pojedinačno i u kombinaciji. Ono što znače i kako zvuče.
Izrazito sam emocionalna osoba i emocije upravljaju mojim životom - i time se zapravo ponosim. Ono što radim, bilo što, radim s emocijama. Završila sam studij kroatistike i predajem Hrvatski jezik, a ponekad i Hrvatski poslovni jezik u jednoj srednjoj školi u Hrvatskome zagorju.
Knjige su moja opsesija, strast... Čitanje je od rane dobi sastavni dio mene, moj bijeg od stvarnosti i način aktivne borbe s njom. Svojevrstan ponos zbog nečitanja, tj. takve pasivne, staromodne i nekorisne aktivnosti, na koji često nailazim, na mene djeluje krajnje iritantno i stresno. Htjela bih ucijepiti u tog nekog svoju vjeru da čitanje oplemenjuje te nam nudi veliki emocionalni i intelektualni užitak. Trenutačno to radim s učenicima i postižem da dio njih čita i izbornu lektiru koju im preporučim. Takvi su mi dani na poslu najdraži.
Surađivala sam s nekoliko izdavačkih kuća kao lektorica, a među knjigama koje sam lektorirala izdvajam, naravno, onu psihološku - Cecillia A. Essau, Judith Conradt; Agresivnost u djece i mladeži
Imam faze skribomanstva, a oduvijek iz pročitanih knjiga ispisujem citate u kojima prepoznajem sebe.
Često se pitam što je s mislima osobe koja ne čita. Ne mogu to razumjeti i priznajem, dijelim ljude prema tome čitaju li ili ne. Kao mala curica uvjeravala sam tatu da je moguće pročitati "baš sve" što je napisano (to je bio moj dječji način vjerovanja u nemoguće)... nažalost, više to ne mislim. Iz te dječje dobi pamtim i buru koju je u meni izazvao film Fahrenheit 451 u kojem se Vladinom odlukom pale i uništavaju SVE knjige, a zanesenjaci poput mene uče ih napamet.
Ova će kolumna biti posvećena psihološkim temama jer u tome imam puno i previše životnog iskustva. Ponudit ću svijetu čitatelja Kvake svoj pogled na neke drugačije ljude, poetski i prozno, a povezivat ću svoje misli, saznanja i iskustvo i s piscima, knjigama i pjesmama. Nisam psiholog niti psihijatar, samo osoba s puno takvog iskustva.
Martina Sviben | Sve je to u glavi
Ime mi je Martina Sviben, rođena sam 1973., jednog petka trinaestog.
Volim riječi. Pojedinačno i u kombinaciji. Ono što znače i kako zvuče.
Izrazito sam emocionalna osoba i emocije upravljaju mojim životom - i time se zapravo ponosim. Ono što radim, bilo što, radim s emocijama. Završila sam studij kroatistike i predajem Hrvatski jezik, a ponekad i Hrvatski poslovni jezik u jednoj srednjoj školi u Hrvatskome zagorju.
Knjige su moja opsesija, strast... Čitanje je od rane dobi sastavni dio mene, moj bijeg od stvarnosti i način aktivne borbe s njom. Svojevrstan ponos zbog nečitanja, tj. takve pasivne, staromodne i nekorisne aktivnosti, na koji često nailazim, na mene djeluje krajnje iritantno i stresno. Htjela bih ucijepiti u tog nekog svoju vjeru da čitanje oplemenjuje te nam nudi veliki emocionalni i intelektualni užitak. Trenutačno to radim s učenicima i postižem da dio njih čita i izbornu lektiru koju im preporučim. Takvi su mi dani na poslu najdraži.
Surađivala sam s nekoliko izdavačkih kuća kao lektorica, a među knjigama koje sam lektorirala izdvajam, naravno, onu psihološku - Cecillia A. Essau, Judith Conradt; Agresivnost u djece i mladeži
Imam faze skribomanstva, a oduvijek iz pročitanih knjiga ispisujem citate u kojima prepoznajem sebe.
Često se pitam što je s mislima osobe koja ne čita. Ne mogu to razumjeti i priznajem, dijelim ljude prema tome čitaju li ili ne. Kao mala curica uvjeravala sam tatu da je moguće pročitati "baš sve" što je napisano (to je bio moj dječji način vjerovanja u nemoguće)... nažalost, više to ne mislim. Iz te dječje dobi pamtim i buru koju je u meni izazvao film Fahrenheit 451 u kojem se Vladinom odlukom pale i uništavaju SVE knjige, a zanesenjaci poput mene uče ih napamet.
Ova će kolumna biti posvećena psihološkim temama jer u tome imam puno i previše životnog iskustva. Ponudit ću svijetu čitatelja Kvake svoj pogled na neke drugačije ljude, poetski i prozno, a povezivat ću svoje misli, saznanja i iskustvo i s piscima, knjigama i pjesmama. Nisam psiholog niti psihijatar, samo osoba s puno takvog iskustva.