Kukljica je preko mora otvorena širini svijeta, a pomorci i iseljeni Kukljičani prenose svoje vjerske i druge običaje diljem svijeta. Vračajući se u Kukljicu, Kukljičani donose priče i slike običaja ljudi iz drugih zemalja. Brodovi su . na otok uplovljavali odvajkada, a posljednjih stotinjak godina turisti posjećuju i ljetuju u Kukljici, pa razmjenjujemo priče i slike o životnim običajima.
U Kukljici su ostaci crkava; Sv. Šimun i Sv. Juraj iz 12. stoljeća i ranije između Kostanja i Rupine, crkva Sv. Jeronima iz 13. st. u Kostanju, crkva Sv. Pavla prije 15. st. obnovljena 1666. g., crkva Gospe Snježne ranije od 1383. g. obnovljena u 17. st., crkvica Svih Svetih iz 1968. g., crkvica Sv. Nikole pod morem kraj Karantunća položena u more 2010. g. Tijekom proteklih vjerskih stoljeća u Kukljici su djelovala sedam „Bratovština“ (vjerskih „skula“ = škola) u mjesnoj Bratskoj kući iz 1834. g. i dvorom.
Ovaj ciklus međunarodnih likovnih izložaba vjerskih motiva Sveti otok proizašao je iz dosadašnje aktivnosti Galerije Otok i fotokluba Kornat, a potaknut (640.) svetkovinom Gospe Snježne u Kukljici i njenog svetišta od pisanog spomena 1383. godine.
Podupiratelji izložbe. Od početka izložba je dobivala pokroviteljstva organizacija i strukovne udruge Zajednice tehničke kulture Zadarske županije. Osobama, podupirateljima, tvrtkama, udrugama i najuspješnijim autorima uručene su zahvalnice.
O katalozima. Katalog u bojama tiskan je za izložbu Sveti otok svake godine. Popis nagrađenih i svih autora prihvaćenih na izložbu, te popis naziva njihovih djela za izlaganje objavljeni su u ovoj knjizi u posebnom poglavlju. Svakom autoru dostupan je katalog pa je izložba ostavila trag i u svim tim zemljama. Digitalni katalozi o izložbama urađeni su, pa autori i svi posjetitelji internetske stranice Kornat mogu preuzeti i snimiti katalog u PDF formatu. Tiskani katalozi pohranjeni su u Nacionalnoj knjižnici u Zagrebu i drugim knjižnicama.
O sudionicima na izložbama. Na deset izložaba Sveti otok sudjelovalo je oko 1230 autora iz 29 zemalja diljem svijeta. Najuspješnija je bila 6. izložba, a tada smo primili fotografija od 182 autora. Izložbe su međunarodnog sadržaja, ali su pristupačnije hrvatskim autorima i više promiče njihove radove.
U nakani za većim sudjelovanjem autora iz Zadarskog područja pozvao sam na izložbu i autore koji su tek na početku izlagačke djelatnosti. Odlučujuće je autorovo nadahnuće novim motivima pa nam šalju slike iz putovanja diljem svijeta. Sudjelovao je veći broj stranih nego hrvatskih autora. Autori sudionici na ovim izložbama bilježe svoja izlaganja na ovim izložbama u svoju bibliografiju, a to im koristi za stjecanje počasnih fotografskih zvanja.
Svjetlopisi Sveti otok. U poglavlju Svjetlopisi Sveti otok tiskani su umjetnički uradci autora koji su mi dostupni iz pismohrane u fotoklubu Kornat i umjetničke galerije Otok u Kukljici. Većina izabranih radova su u bojama, ali u ovoj knjizi tiskani su u crno-bijeloj tehnici.
Zbirka fotografija Sveti otok. Mnogi autori darovali su svoja djela galeriji u zbirku fotografija Sveti otok, pa se mogu prirediti prigodne izložbe na ovu temu. U raskriljenu širinu ove vale primili smo slike koje s kao vjetrić osvježile ovu galeriju. Stvaralaštvo koje su izlagači unijeli u slike, posjetitelji će, gledajući ih, osjetiti ljepotu koja zrači iz uhvaćenog trenutka.
Tiskane knjige o izložbama Sveti otok. O izložbama Sveti otok tiskane su knjige: „Sveti otok - međunarodna likovna izložba vjerskih motiva 2014. do 2023.“ i „Sveti otok - međunarodna likovna izložba vjerskih motiva - zbirka kataloga i plakata 2014. do 2023.“. Objavljena su poglavlja o izložbama Sveti otok u knjigama: „Otok i more međunarodna izložba fotografije 2006. do 2015.“, Vladko Lozić: „Hrvatski fotoamaterski pokret” prilozi za povjesnicu Zagreb 2016. i Robert Hajszan Panonski, Panonski ljetopis, Panonski institut, Pinkovac – Güttenbach, Austrija 2016.
Kao utemeljitelj i voditelj izložbe Sveti otok vidio sam djela tisuća autora. S mnogim umjetnicima osobno sam se upoznao surađujući i izlažući njihova djela. U proteklih deset godina umjetnici su izlagali svoja djela pridonoseći umjetničkoj raznovrsnosti svjetlopisa, a izložba je bivala svake godine sve bolja, dobivši prepoznatljivi ugled u Hrvatskoj i svijetu. Očekujem i ubuduće sudjelovanje autora koji će nas zadiviti svojim umjetničkim kreacijama.
Nema komentara :
Objavi komentar
Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.