Prva 4 predsjedniika D.Žubrinić, N.Potežica, B.Draganić, V.Čepulić i dugogodišnji podpredsjednik S. Bahert |
Piše: mr.s sc. Narcisa Potežica
Sve je počelo tako, što je prof. dr.sc. Vladimir Ćepulić, matematičar i sveučilišni profesor uvijek pokazivao interes za hrvatsku baštinu, a prema njegovim riječima i njegova djeca učila su glagoljicu. Sretan je što je mnoge on sam na tečajevima naučio čitati i pisati ovo lijepo pismo, koje je jedan od identiteta hrvatske kulure i baštine. Toliko ga je privukla glagoljica, da je također želio osnovati društvo
prijatelja glagoljice.Tada je njegov najbliži suradnik bio prof.dr.sc. Darko Žubrinić, također „zaljubljenik u glagoljicu“, pa kad su već dvojica, zaključili su da to već može biti početak odluke da osnuju društvo u kojem će se okupiti svi "prijatelji glagoljice".
4.4.2017.Nova predsjednica K. Repar, S. Bahert, dugogodišnji podpresjednik DPG-a, N.Potežica, autorica članka-bivša predsjednica DPG-a i akademik j. Bratulić |
![]() |
Osnivači DPG-a 22. veljače 1993. godine |
Za dan osnivanja određen je datum izlaska prve hrvatske inkunabule - 22. veljače pa su tog dana pozvani svi oni koji su bili profesionalno vezani uz glagoljicu i glagoljaštvo ili zato što su, iako amateri, kao ljubitelji glagoljice i hrvatske baštine podržavali ideju o oživljavanju glagoljice većim i širim upoznavanjem i uporabom ovog našeg pisma. Treba imati na umu činjenicu da je to ujedno bilo doba po stvaranju samostalne Hrvatske i trenuci oživljavanja pravih vrijednosti hrvatske kulture i baštine, vrijeme uzleta nacionalnog ponosa.
Znakovito je određen taj 22. veljače 1993. godine jer je upravo prije 510 godina, baš 22. veljače 1483. godine tiskan Misal po zakonu Rimskoga dvora, koji je bio prva naša tiskana knjiga - inkunabula. Tako su te hladne zimske večeri, godine 1993. mjeseca drugoga, dana 22.-og u 18 sati pozvani svi tadašnji „glagoljaši“ u veliku dvoranu Matice hrvatske te su svi oni s pljeskom oduševljenja pozdravili ideju o rađanju novog društva - Društva prijatelja glagoljice. Za prvog predsjednika jednoglasno je izabran dr.sc. Vladimir Ćepulić, koji je tom je prigodom objasnio ciljeve i zadatke budućeg Društva prijatelja glagoljice. Sjećam se, svojom skromnošću svima nam je imponirao, svoj veliki entuzijazam prenio je na sve nas. Bio je to jedan divan početak. Bio je to dan za pamćenje!
Znakovito je određen taj 22. veljače 1993. godine jer je upravo prije 510 godina, baš 22. veljače 1483. godine tiskan Misal po zakonu Rimskoga dvora, koji je bio prva naša tiskana knjiga - inkunabula. Tako su te hladne zimske večeri, godine 1993. mjeseca drugoga, dana 22.-og u 18 sati pozvani svi tadašnji „glagoljaši“ u veliku dvoranu Matice hrvatske te su svi oni s pljeskom oduševljenja pozdravili ideju o rađanju novog društva - Društva prijatelja glagoljice. Za prvog predsjednika jednoglasno je izabran dr.sc. Vladimir Ćepulić, koji je tom je prigodom objasnio ciljeve i zadatke budućeg Društva prijatelja glagoljice. Sjećam se, svojom skromnošću svima nam je imponirao, svoj veliki entuzijazam prenio je na sve nas. Bio je to jedan divan početak. Bio je to dan za pamćenje!
A ta iskra prve ideje postala je poput male gruda snijega, koja se zakotrljala snagom različitih segmenata Društva i postala tijekom proteklih gotovo dva i pol desetljeća lavinom koju tada nismo mogli ni zamisliti. Organiziran je široki spektar djelatnosti koje pri tom obuhvaćaju ostvarenje programa od redovnih tribina do osnivanja zbora, od glasila-časopisa do mladih glagoljaša, od izleta i obilazaka glagoljaških lokaliteta u domovini do gostovanja u Rimu, Dublinu, Trstu, Češkoj i Slovačkoj, od izložbi i radionica za različite interese i uzrast, od najmlađih do umirovljenika, od amatera do poznatih umjetnika i stručnjaka – sve do značajnih stručnih skupova i sada već tradicionalnih manifestacija dana otvorenih vrata svih najznačajnijih institucija u kulturi u kojima se u te dane govori o glagoljici.
Uz prvog predsjednika dr.sc. Vladimira Ćepulića, koji je tu dužnost obnašao do 2000. godine i tajnika dr.sc. Darka Žubrinića, kada on postaje predsjednik DPG-a do 2004.godine, uz njega članovi prvog Ravnateljstva DPG-a su bili Stjepan Bahert, potpredsjednik, prof. Milan Paun, tajnik, dr.c. Julijana Divković-Pukšec, rizničarka, te članovi dipl.ing. Vlatko Bilić i Nikola Kezele. Od 2004. do 2010. godine predsjednica DPG-a je bila mr.sc. Narcisa Potežica, a ostali članovi Ravnateljstva su tada bili Stjepan Bahert podpredsjednik, Đurđa Arbutina,prof. tajnica, dipl.ing. Slobodan Mavar rizničar i članovi dr.sc. Vladimir Ćepulić, Biserka Draganić,prof. i dipl.ing Vlatko Bilić. U to doba, od 2004. godine Društvo podnosi redovno svoje godišnje programe i izvještaje Ministarstvu kulture RH i Gradu Zagrebu koji sufinciraju njegovo djelovanje, posebno i Mješoviti pjevački zbor "Bašćinu" te časopis "Bašćina" koji se počinje tiskati od 2005.godine. Poslije njihovog šest godišnjeg mandata, godine 2010. predsjednica postaje Biserka Draganić, prof., Stjepan Bahert podpredsjednik, prof. Jelena Vignjević tajnica i članovi Ravnateljstva su mr.sc. Narcisa Potežica, dr.med. Marijan Kereković, dipl.ing. Vlatko Bilić i Marija Dražić. Od 2014.do 2017. godine članovi Ravnateljstva DPG-a su Biserka Draganić, prof., koja je predsjednica, Stjepan Bahert dopredsjednik, Nikolina Herak, prof. tajnica i članovi Narcisa Potežica, mr.sc. Majda Rubić, Ksenija Gluhak, dipl. učiteljica, Dijana Abramović, prof. i Romana Brajša, a sada je od 2017. godine nova predsjednica Kristina Repar,prof., Juraj Lokmer dopredsjednik, Mirna Lipovac tajnica, Jasenka Štimac rizničarka te ostali članovi Ravnateljstva DPG-a su Narcisa Potežica. mr.sc., Ksenija Tomić i Ivanka Vrbanić, prof.
Sadašnje Ravnateljstvo DPG-a na čelu s novom predsjednicom Kristinom Repar |
Jedna od glavnih aktivnosti je održavanje redovnih tribina svakog mjeseca, a do sada je održano 250 tribina/predavanja i to od 2011. godine u velikoj dvorani palače Matice hrvatske, a posljednjih godina program se odvija u dvorani Vijenac Nadbiskupskog pastoralnog instituta, Kaptol 29 a.
Slijedi, od 2000. godine održavanje predavanja u školama, knjižnicama i muzejima koji su prerasli u akcije pod nazivom „Glagoljica u gostima“. Neumorni putnici i predavači su dr.sc. Darko Žubrinić i Stjepan Bahert, dramski umjetnik.
U sklopu DPG-a djeluje od 2005.godine Glagoljaška mladež kojoj prethodi značajno djelovanje Glagoljaškog centra pri Osnovnoj školi Frana Krste Frankopana, pod vodstvom agilne i kreativne profesorice Biserke Draganić, a osniva se 2008. godine i samostalna Udruga Glagoljaške mladeži s različitim aktivnostima u svrhu poticanja mladih na upoznavanje svih aspekata hrvatske kulture. Tako se sada mladi glagoljaši zajedno s Društvom prijatelja glagoljice posebno ističu u provođenju bilo školskih ili izvanškolskih kvalitetnih programa na temu glagoljice.
Zatim je osnovan i Glagoljaški kutak DPG-a sa zbirkom od preko 400 knjiga, koji je smješten u Knjižnici Bogdana Ogrizovića na Preradovićevu trgu u Zagrebu. Knjige i časopisi vezani su uz glagoljašku baštinu i dostupni svakom zainteresiranom pojedincu ili skupini.
Od osnivanja Društva prijatelja glagoljice dr.sc. Darko Žubrinić postavio je i vodi mrežne stranice Društva uz stalno informiranje i proširivanje brojnim podacima, te produbljivanje stručnim tekstovima. Tako su naša glagoljaška povijest i svakodnevna događanja postala dostupna cijelom svijetu.
![]() |
Tribina DPG-A 10.10.2007. u MH,, akademkinja A.Nazor i Joja Ricov, 10.10.2007. |
Uz sve navedeno svaki mjesec izlazi bilten - listak DPG-a s obavijestima o glagoljaškim aktualnostima, do sada 23 broja, čija je urednica Mirna Lipovac, a "Novosti" se šalju internetski svim članovima i prijateljima Društva prijatelja glagoljice. "Novosti" se šalju internetski svim članovima i prijateljima Društva prijatelja glagoljice.
Društvo prijatelja glagoljice ostvaruje raznovrsne projekte u suradnji s brojnim drugim ustanovama surađujući osim s Maticom hrvatske i Staroslavenskim institutom također s Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti, Katedrom za staroslavenski jezik i hrvatsko glagoljaštvo Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom, Gradskim uredom za obrazovanje, kulturu i sport, Nadbiskupijskim pastoralnim institutom te drugim ustanovama, društvima i pojedincima, kojima na različite načine pokreće upoznavanje i uporabu glagoljice, pruža podršku pri boljem upoznavanju hrvatske baštine, a posebno se raduje svakom novom članu i njegovom dolasku na tribinu i izložbe ili sudjelovanju u nekom od mnogobrojnih glagoljaških događanja.
Nema komentara :
Objavi komentar
Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.