Kolumne

četvrtak, 7. studenoga 2024.

Knjižnica grada Zagreba | Knjiga utjehe i radosti za svaki dan: razgovor o menopauzi i starenju

 

Knjiga utjehe i radosti za svaki dan: razgovor o menopauzi i starenju

Sudjeluju: umjetnica Milijana Babić, ginekologinja Jasenka Grujić, etnologinja Željka Jelavić

ponedjeljak, 11. 11. 2024. u 18:30


O menopauzi i starenju iz umjetničke, medicinske i feminističke perspektive razgovarat će vizualna umjetnica Milijana Babić, ginekologinja Jasenka Grujić i etnologinja Željka Jelavić. Razgovor se odvija kao dio umjetničkog rada Milijane Babić „Knjiga utjehe i radosti za svaki dan“ koji se bavi temom destigmatizacije menopauze i starenja s ciljem stvaranja prostora za međusobnu podršku i osnaživanje žena. Rad se zasniva na umjetničkom istraživanju, koje je započelo u svibnju 2024. i trajat će do ožujka 2025., u sklopu kojeg umjetnica polazeći od vlastitog iskustva, upućuje poziv prema drugima da podijele svoja razmišljanja, osjećaje, probleme vezane za menopauzu, ali i ono što im je pomoglo ili ih osnažilo za vrijeme i nakon razdoblja menopauze. Milijana Babić osvrnut će se na istraživačku motivaciju i vlastito iskustvo te na tijek istraživanja iz umjetničke perspektive. Željka Jelavić dat će uvid u dosad prikupljene rezultate iz feminističkog rakursa. Ginekologinja Jasenka Grujić govorit će o načinima na koje suvremena medicina pristupa temi menopauze, problemima, ali i prostorima za poboljšanje u okviru javnog zdravstva, o menopauzi kao društvenom tabuu i klasnom pitanju. Ideja je temu menopauze sagledati iz različitih aspekata, uključiti življena iskustva žena te je izmjestiti  iz zdravstvenog u širi društveni kontekst.


-------------------------------
Milijana Babić je vizualna umjetnica čiji se rad zasniva na performativnoj umjetničkoj praksi. Polazišna točka njezinog rada je propitivanje vlastite pozicije žene i umjetnice u neposrednom životnom okruženju. Formalno umjetničko obrazovanje stekla je na Tehnološkom institutu u Durbanu, Južnoafrička Republika (2001., BA) i Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje u Ljubljani, Slovenija (2007., MA). Članica je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika. Živi i radi u Rijeci.
 
Dr. sc. Jasenka Grujić, dr. med., specijalistica ginekologije i porodništva. Nakon položenog specijalističkog ispita 1985. godine radi u Kliničkom bolničkom centru Sestre milosrdnice, u kojem se bavi ginekologijom dječje i adolescentne dobi, potom porodništvom i ultrazvučnom dijagnostikom te samostalno izvodi kirurške zahvate. Od 1988. vodi Odsjek za patologiju trudnoće. Dragocjen uvid u mladenačku spolnost i znanja mladih o kontraceptivnoj zaštiti i spolnom odgoju općenito stekla je radeći na Odjelu za planiranje obitelji Klinike za dječje bolesti Zagreb, u Klaićevoj. Privatnu ginekološku ordinaciju, potom polikliniku, otvorila je 1994. godine gdje radi  i danas. Magistrirala je 1991., a doktorirala 1998. godine. Autorica je više stručnih i znanstvenih radova. Sudjelovanjem na domaćim i međunarodnim stručnim i znanstvenim skupovima, kao i nastupima u medijima,  nastoji unaprijediti ženska reproduktivna prava. Godine 2024. dodijeljena joj je Nagrade Grada Zagreba u znak priznanja za osobite uspjehe, ostvarenja i zasluge.
 
Željka Jelavić diplomirala je etnologiju i sociologiju na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1984. godine. Magistrirala je rodne studije na Centralnoeuropskom sveučilištu u Budimpešti 1998. godine, a doktorirala 2024. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. U Etnografskom muzeju zaposlena od 1990. godine. U zvanju je muzejske savjetnice na poslovima voditeljice muzejske edukacije. Autorica je edukativnih programa, izložbi, stručnih i znanstvenih članaka. U svom radu usmjerena je promicanju multikulturalnosti i tolerancije i uključivanju u muzejske programe društveno marginaliziranih skupina. Područje njezina znanstvenog interesa usmjereno je tijelu, reproduktivnim pravima i seksualnosti. Urednica je više zbornika i časopisa te članica domaćih i međunarodnih strukovnih udruženja. Dobitnica je specijalnog priznanja Hrvatskoga muzejskog društva za 2012. godinu za rad s društveno osjetljivim skupinama. Suosnivačica je Centra za ženske studije.

--------------------------
Koncepcija: Milijana Babić | Suradnica: dr. sc. Željka Jelavić | Kustosica: Petra Dolanjski Harni | Grafičko oblikovanje: Ana Tomić & Marino Krstačić-Furić
Produkcija: Galerija Prozori - Knjižnice grada Zagreba, u suradnji s Gradskom knjižnicom Rijeka
Program podržava Ministarstvo kulture i medija RH; Gradski ured za kulturu Grada Zagreba; Upravni odjel za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Grada Rijeke

Nema komentara :

Objavi komentar

Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.