Kolumne

Jelena Hrvoj
Patnje mladog autora

Eleonora Ernoić Krnjak
Rozin kutak

Martina Sviben
S kodom bluesa i balade

Mirjana Mrkela
Ispovijed jedne čitateljice

Aleksandar Horvat
Kajkavsko najže

ponedjeljak, 20. lipnja 2016.

Narcisa Potežica | Boris Havel: Pregled povijesti Izraela


"Pregled povijesti Izraela" kronološki je pregled povijesti izraelskoga/židovskog naroda u Zemlji Izrael (Erec Izraelu), zatim su tu zemljovidi i preko 150 stranica bilješki s popisom literature. Prvi dio namijenjen je općem čitateljstvu a bilješke su važne za daljnje znanstveno istraživanje.

Ova knjiga s podnaslovom Od Abrahama do moderne države koju je objavila je nakladnička kuća Antibarbarus veliki je i značajan izdavački poduhvat, jer to nije samo objavljivanja jedne povijesne knjige već je to jedinstveno znanstveno i stručno izdanje koje je u početku metodološki i metodički strukturirano tako da bude primarno obrazovni priručnik, ali ima i puno širu funkciju. Knjiga pruža uvid u religiozni i društveni te politički kontekst bitan za razumijevanje povijesti, prilika i situacije, te niz podataka ključnih za razumijevanje suvremenih događanja i procesa.


Knjiga je koncipirana tako što je na početku poslije Sadržaja koji pregledno olakšava služenje ovom opsežnom knjigom tiskan predgovor recenzentice Naide Mihal Brandl, zatim je tu kratki uvod samog autora Borisa Havela pod naslovom "Interakcija politike, povijesti i vjere"  (prvi dio "Čudesni Izrael" i drugi "Povijest i povijesnost u židovskoj misli"). Slijede autorova "Napomena za čitanje" u kojem se tumači židovstvo, a tu su i neka dobrodošla upustva za daljnje korištenje i čitanje knjige. U tim napomenama je i opaska da su neki dijelovi teksta i zemljovidi već objavljeni u njegovoj knjizi "Arapsko-izraelski sukob: religija, politika o povijesti Svete zemlje", a taj čitavi uvod završava zahvalama.

Ovaj uvod i napomene čine kratki, na četrdesetak stranica jezgroviti i jednostavno prezentirani pregled povijesnih događaja, kronološki prikaz povijesti židovskog naroda u Izraelu, a dalje su na 60-tak stranica zanimljive ilustracije koje uključuju tablice, sheme, popise i zemljopisne karte koje imaju izuzetnu vrijednost, te na preostalih skoro 150 stranica su bilješke koje se mogu čitati same za sebe, koje su pravo bogatstvo podataka. Uz to su tu i kao vrlo značajni prolozi - pojmovnik hebrejskog nazivlja, zatim popis i objašnjenje kratica koje se odnose na Stari i Novi zavjet, apokrife i razne enciklopedije što je nužno da bi se pratio tekst u cjelini te brojni prilozi. Na kraju je popis literature s preko 280 bibliografskih jedinica.

Posebno će biti zanimljiva i za katolike koji žele upotpuniti svoja znanja o Svetoj zemlji, njenoj povijesti i povezanosti Izraela s kršćanstvom.  Iako je politika u drugom planu - za mnoge koji žele više znati o Izraelu - ovdje će se bolje informirati, kako njihove konverzacije ili pisane informacije ne bi bile netočne ili interpretirane politički pristrano, jer u mnogim slučajevima neznanje i predrasude dovode do socijalnih, ekonomskih, političkih i kulturoloških nerazumijevanja pa čak i sukoba. Najopasnije mogu biti polovične informacije. Zato je upravo ova druga razina knjige značajna: prvo što se tiče Izraela i njegove povijesti, naći će informacije o antisemitizmu, nastanku cionističkog pokreta, Erec Izraelu, stvaranju države Izrael godine 1948. godine i drugo što je i politička situacija danas posljedica svih burnih i složenih povijesnih događanja.

Kao što se i u knjizi navodi Erec Izrael – Zemlja Izrael – odnosno današnja Država Izrael je malena država na Bliskom istoku površinom približno jednaka Sloveniji, ishodište je dvije svjetske monoteističke religije, židovstva i kršćanstva. Zahvaljujući tome, dio povijesti koji pokriva izraelsko osvajanje i naseljavanje zemlje, ustanke protiv rimske vlasti, te razdoblje nastanka kršćanstva, vrlo je dobro poznat, često s naglaskom na različite teološke perspektive. Dvadeseto pak stoljeće, od kraja Prvoga svjetskog rata, a osobito od 1948. godine, uglavnom je predmet historiografskih i politoloških istraživanja. Ova knjiga daje kao što naslov najavljuje pregled povijesti Izraela ali je i više od toga, jer to nije samo suho nabrajanje povijesti. Pred čitatelje se podastire životni put jednog naroda i rađanje Izraela. Čitatelj je upoznat s povijesnim putem Izraelaca, od Biblije (s mnogim primjerima i citatima) do naseljavanja zemlje, sa stvaranjem grada Tel Aviva na pješčanim dinama, o cionističkim idealistima, pokretu Židova u Europi, a poslije Šoe želja prognanih Židova je da ostvare svoju državu, naročito poslije iskustva zla koje su proživjeli u ruskim pogromima i u Holokaustu

Recenzentica knjige Naida Mihal Brandl (znanstvena novakinja na katedri za judaistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu) naglašavajući značaj ove knjige napisala je u svojoj recenziji, a je dio  tiskan na poleđini knjige: "No, u koliko ste knjiga imali prilike pročitati o tome što se sa Židovima u njihovoj zemlji događalo nakon 70. ili 73. godine? Čak i prosječnom znalcu povijesti nameće se zaključak o njihovu potpunom progonu iz tadašnje Judeje, o opstanku Židova samo u dijaspori, iz koje će se početi vraćati tek koncem 19. stoljeća, u kontekstu razvoja cionizma kao modernoga nacionalnog pokreta. Takva je percepcija netočna. Židovi su u svojoj zemlji živjeli i u razdoblju Bizanta, islamskih osvajanja, Križarskih ratova, vladavine mameluka, te višestoljetnog razdoblja osmanske vlasti. Židovi su nakon - premda su nakon pobune protiv Rimljana u Judeji, a nešto kasnije i u Galileji, svedeni na manjinu - neprekidno živjeli u svojoj zemlji. I prije osnutka cionističkih naselja koncem 19.stoljeća u Erec Izraelu su postojale židovske zajednice i to u Jeruzalemu, Javneu, Hebronu, Tiberijadi, Cfatu o drugdje."

Išćitavajući ovu knjigu, napose napomene i umetnute bilješke vjernici koji poznaju Bibliju, kao i ateisti moći će na najpregledniji način upoznali povijest Izraela ispričanu od 2.000. godine pr. n. e. do današnjeg doba.                                      

Značajno je što je uz povijesni pregled prikazana je i povezanost kršćanstva s Izraelom, što je važno zbog  opasnosti da neznanje i polovična informiranost vodi nerazumijevanju. Zato je je ova knjiga upravo dobrodošla pomoć da se bolje upozna Izrael i židovstvo. A treba istaknuti ono što i urednica mr.sc. Simone Goldstein više puta naglasila da joj je bio cilj pomoći u razbijanju mnogih predrasuda "Moja je ove vrijedne i zanimljive knjige naglašava da joj je bio cilj pomoći u razbijanju mnogih predrasuda pa naglašava "Moja je velika želja da ovo izdanje bude alat na tom putu, a možda i svjetiljka neke vrste".

Podaci o autoru knjige "Pregled povijesti Izraela"

Boris Havel rođen je 1966. u Sarajevu. Diplomirao je međunarodne odnose i povijest u Švedskoj, magistrirao komparativnu religiju u Izraelu, a na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu doktorirao na temi arapsko-izraelskih odnosa ("Religijski aspekt arapsko-izraelskog sukoba"). Na Hebrejskom sveučilištu u Jeruzalemu u Izraelu magistrirao je komparativnu religiju, a na sveučilištu Livets Ord/Oral Roberts University u Uppsali u Švedskoj diplomirao međunarodne odnose i povijest. Objavio je brojne publicističke i stručne radove vezanih za Bliski istok, te članke u znanstvenim i stručnim časopisima, među kojima je i The Journal of the Middle e East and Africa. Autor je knjige Arapsko-izraelski sukob: religija politika i povijest Svete zemlje (Naklada Ljevak, 2013.) koja je zbog odličnih recenzija privukla pozornost kako znanstvene zajednice tako i javnosti. Bavi se i prevođenjem, pa je sudski tumač za engleski, hebrejski i švedski jezik. Stalno je zaposlen u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova.

Nema komentara :

Objavi komentar

Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.