Gradska knjižnica Kaštela u Kaštel Sućurcu dodijelila nagradu Hrvatsko domoljubno pero
![]() |
Nagrada Hrvatsko domoljubno pero GKK-dobitnica Snježana Šetka-ravnateljica GKK Renata Dobrić-Jelena Eranović |
Povodom 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva Gradska knjižnica Kaštela je u četvrtak 6. veljače 2025. u Nadbiskupovom kaštelu u Kaštel Sućurcu organizirala Večer domoljubnih pjesama Hrvatskom pjesmom kroz stoljeća hrvatske povijesti uz dodjelu nagrade Hrvatsko domoljubno pero Snježani Šetka, dugogodišnjoj novinarki i urednici Slobodne Dalmacije i predsjednici Ogranka Matice hrvatske u Splitu.
Pjevajući zajedno s brojnim posjetiteljima hrvatske domoljubne pjesme poput Oj ti vilo, vilo Velebita, Živila Hrvatska (Glasna jasna), arije U boj, u boj iz opere Nikola Šubić Zrinski, pa sve do novijih poput Vivat Croatia, Kome bi šumilo more moje sinje, Ne dirajte mi ravnicu, Croatijo, iz duše te ljubim, Lijepa li si i trenutno hrvatskom narodu najomiljenije Ako ne znaš šta je bilo kroz stoljeća hrvatske povijesti publiku su pjesmom proveli Nedjeljko Kovačev, Miroslav Miše i Radenko Lovre Jokić.
Istom prilikom je ravnateljica Gradske knjižnice Kaštela Renata Dobrić zajedno s predstavnicima kaštelanskog ogranka Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata Grada Kaštela i Kaštelanske Zagore (Povjerenstvo za dodjelu nagrade) dodijelila nagradu Hrvatsko domoljubno pero Snježani Šetka.
- Snježani Šetka nagrada je dodijeljena zbog, kako stoji u prijavi predlagatelja i u pojašnjenju Povjerenstva: „za zasluge tijekom stvaranja hrvatske države kao pripadnice Hrvatske vojske, te novinarke i autorice brojnih članaka u Slobodnoj Dalmaciji, tjedniku Nedjeljna Dalmacija i vjerskom podportalu SD-e Misija. U svom dugogodišnjem novinarskom radu istaknula se u borbi za očuvanje hrvatskog nacionalnog identiteta, kulture i hrvatske baštine te promicanje istine o Hrvatskom domovinskom obrambenom ratu.” – pročitavši obrazloženje nagrade kazala je ravnateljica Renata Dobrić, prema čijoj ideji je ova nagrada pokrenuta.
- Uvidjevši da u Hrvatskoj nedostaje književna nagrada za hrvatski povijesni roman, baš kao i nagrada za poticanje stvaralaštva na temu Domovinskog rata, prije osam godina smo u Gradskoj knjižnici Kaštela, uz pokroviteljstvo i potporu Grada Kaštela, pokrenuli Književni natječaj za najbolji hrvatski neobjavljeni povijesni roman Knez Trpimir, a prošle godine smo pokrenuli i natječaj, odnosno nagradu Hrvatsko domoljubno pero. Ovu nagradu planiramo i u budućnosti dodjeljivati istaknutim publicistima, novinarima i književnicima za njihovo zalaganje u očuvanju uspomene na hrvatski domovinski obrambeni rat – kazala je ravnateljica Renata Dobrić čestitavši Snježani Šetka, prvoj dobitnici nagrade Hrvatsko domoljubno pero.
Snježani Šetka je dodijeljeno priznanje i simbolična nagrada – naliv pero, a do kraja godine Gradska knjižnica Kaštela planirala je i tiskanje knjige sa Šetkinim odabranim, već objavljenim tekstovima na temu Domovinskog rata.
Zahvalivši Gradskoj knjižnici Kaštela i povjerenstvu za dodjelu nagrade, te predlagateljima - Udruzi udovica hrvatskih branitelja Domovinskog rata RH Split koju vodi Jelena Eranović s Koordinacijom udruga roditelja poginulih branitelja Domovinskog rata Splitsko-dalmatinske županije koju vodi Dalibor Celebić, kao i brojnim braniteljskim udrugama koje su podržale njenu kandidaturu za nagradu, među kojima su: Udruga veterana Domovinskog rata Brodosplit, Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora – podružnica Splitsko-dalmatinske županije, Udruga veterana Domovinskog rata 114. brigade Hrvatske vojske te Udruga IX. Bojne Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) Split, Snježana Šetka je zahvalu uputila i svim hrvatskim braniteljima, kao i svima koji podržavaju njen rad.
- Ova nagrada koja je dodijeljena meni je ujedno i nagrada svim hrvatskim braniteljima koji su podnijeli najveću žrtvu u stvaranju hrvatske države. Oni su onda, kad je bilo najpotrebnije, pokazali kako se voli i brani svoja Domovina, baš kao što to danas čine hrvatski sportaši boreći se za Hrvatsku osvajajući najsjajnija odličja na svjetskim natjecanjima, čemu smo svjedočili prije nekoliko dana na dočeku za pamćenje naših rukometaša u Zagrebu nakon osvajanja titule viceprvaka svijeta. Iako nam se želi nametnuti mišljenje kako domoljublje danas nije „u modi“, ja se vodim mišlju našeg kardinala blaženika Alojzija Stepinca koji je rekao: „U svojoj se ljubavi prema svom hrvatskom narodu ne dam ni od koga natkriliti“. I ja vas pozivam da volite svoju hrvatsku domovinu i radite na dobrobit hrvatskog naroda, ma gdje bili – istaknula je prva dobitnica nagrade Hrvatsko domoljubno pero Snježana Šetka.
Nagrada Hrvatsko domoljubno pero
Gradska knjižnica Kaštela je 11. studenoga 2024. godine objavila poziv za predlaganje nagrade novinarima/novinarkama, publicistima/publicistkinjama, književnicima/književnicama za cjelokupan rad na promicanju istine o Domovinskom ratu.
Poziv je bio otvoren do 20. prosinca 2024. godine, a svog kandidata za nagradu mogli su predložiti pojedinci, ustanove, društva i udruge, s naglaskom na braniteljske udruge.
Nagradu Hrvatsko domoljubno pero Gradska knjižnica Kaštela je ove godine dodijelila po prvi put, a ista će se i ubuduće dodjeljivati (na temelju prijedloga predlagatelja) hrvatskim novinarima/novinarkama, publicistima/publicistkinjama i književnicima/književnicama koji su značajno utjecali na promicanje istine o Domovinskom ratu, pritom šireći pozitivne stavove u društvu, odnosno koji su svojim radom ostavili snažan trag u javnosti te koji svojim životnim putem i višegodišnjim profesionalnim djelovanjem doprinose održavanju pozitivnih društvenih stavova te očuvanju hrvatskog identiteta.
Gradska knjižnica Kaštela
Nema komentara :
Objavi komentar
Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.