Kolumne

subota, 20. kolovoza 2022.

Hena com | Kyung-sook Shin: Bit ću ondje

 C:\Users\Hena com prodaja\Documents\PR 2020\0ac0c3e6-5879-4aa2-a422-bcb5b5607dbc.png


Kyung-sook Shin: Bit ću ondje

„Dečki nestaju. Sestre se samozapaljuju. Biljke venu. Drveće treba spasiti. Kao i Yoon i njezina tri prijatelja. (...) Iako sadržava više dijaloga i dijegeze nego klasičnog zapleta, roman je i dalje
page turner – takav je Shinin dar za pripovijedanje i za pažljivu obradu motiva.“

Nami Mun, The New York Times 

Prosvjedi na sveučilištu u punom su jeku dok usamljena Jung Yoon, nakon majčine smrti, ulazi na prvo predavanje omiljenog profesora, nesvjesna da će joj posve promijeniti pogled na svijet. Slušajući njegove riječi, kriomice pogledava naočitog kolegu Myungsuha, a s njime i tajanstvenu Miru, djevojku opečenih ruku koja je izostavljena iz profesorove prozivke. Iako ih ne poznaje, o njima intenzivno razmišlja.


Danima nakon, u iznenadnom sukobu policije i prosvjednika, Yoon ostaje bez svijesti i cipela, ali Myungsuh i Miru pritječu joj upomoć. Taj susret usred kaosa označit će početak intenzivnog druženja, ali i traumatičnog puta gubitka, otkrića i sazrijevanja.


Bit ću ondje kontemplativna je proza o mladim životima u vremenu nezadovoljstva i korozivnih društvenih odnosa. Ponirući u vrlo intiman svijet pripovjedačice, a istodobno nudeći perspektivu događaja kroz bilježničke zapise njezina prijatelja, Kyung-sook Shin ponovno izaziva snažno ganuće kod svojih čitatelja. Napisan kao moćna posveta prisnim odnosima, ovo je roman o mnogim generacijama, o ljubavi, o svima nama.

„Shin piše o čežnji i usamljenosti s onakvom kontroliranom strašću kakvu nalazimo u klasičnoj ruskoj književnosti. Njezini likovi rijetko podižu glas. Umjesto toga, oni pričaju priče, šeću i zajedno objeduju. No prije svega, oni pamte.“

Hector Tobar, The L.A. Times


Bit ću ondje proganjajuća je priča o adolescentskim problemima koja će dotaknuti

sve čitatelje, odasvud.“

Lucy Scholes, Independent


„Shinin jednostavan, ali aluzivan pripovjedni glas donosi nam još jednu smirenu,

dirljivu priču, istodobno nam stranu i poznatu.“

Kirkus


„Vještina Kyung-sook Shin leži u sposobnosti da specifično preobrazi u univerzalno.“

Shelf Awareness


„U Bit ću ondje jednako je riječ o nježnim prijateljstvima koliko o tragedijama političkog ustanka.“

The Huffington Post


Kyung-sook Shin (1963., Jeongeup, Južna Koreja) cijenjena je i nagrađivana autorica, kako u vlastitoj zemlji tako i izvan nje. Njezin književni prvijenac Winter Fables objavljen je 1985., a otada joj je izašlo dvadesetak knjiga, od kojih su većina romani. Piše i kratke priče te nefikciju. Dobitnica je brojnih i prestižnih korejskih i azijskih književnih nagrada, a prijevod njezina djela The Girl Who Wrote Loneliness osvojio je francuski „Prix de l’Inaperçu“, uz obrazloženje da je riječ o djelu čiju izvrsnost treba

upoznati šira publika. Najuspješniji joj je roman Molim te, pazi na mamu (2009.), korejska uspješnica prodana u milijunskim nakladama, koji je preveden u čak dvadesetak zemalja. Prva je Korejka i prva žena kojoj je dodijeljeno prestižno priznanje „Man Asian Literary Prize 2011“ (Za Molimte, pazi na mamu), čime se potvrdila kao jedna od najvažnijih suvremenih južnokorejskih književnica.


Nakladnik: Hena com

Beletristika: strana

Urednik: Hrvoje Kovač

Prevela s engleskog Mirna Čubranić

Godina izdanja: kolovoz 2022. 

ISBN:  978-953-259-374-7

 Broj stranica: 264


Nema komentara :

Objavi komentar

Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.