Kolumne

Jelena Hrvoj
Patnje mladog autora

Eleonora Ernoić Krnjak
Rozin kutak

Martina Sviben
S kodom bluesa i balade

Mirjana Mrkela
Ispovijed jedne čitateljice

Aleksandar Horvat
Kajkavsko najže

subota, 6. kolovoza 2016.

Jelena Hrvoj | Elisabeth Herrmann: Svjedok pokojnih


https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13906616_276465996056938_1179765631849695768_n.jpg?oh=55b40d2759bc5607ff38399f78563423&oe=585830D3   „Izgledala je drugačije od ostale djece koja su dolazila ovamo. Možda zbog njezina držanja koje nije bilo ponizno nego nasmrt uplašeno, a možda i zbog vrste odjeće koja je djelovala urednije od onoga što je bilo uobičajeno kod asocijalnih tipova.“

Za sve one koji su poput mene prethodno pročitali romane „Selo prokletih“ i „sablast u snijegu“, roman „Svjedok pokojnih“ Elisabeth Herrmann biti će nešto novo i drugačije.

   „Jedna je djevojčica nestala, a druga je morala zauzeti njezino mjesto. Ako je ta priča točna, tada je jedina istina u Judithinu dosjeu bila njezina fotografija.“

Glavna protagonistica romana Judith Kepler je inteligentna mlada žena mračne i nestabilne prošlosti. Kao malena djevojčica biva smještena u dom za nezbrinutu djecu, traumatizirana i odbačena od svijeta. Danas, kao odrasla žena, Judith radi kao čistač mjesta zločina. Uskoro saznaje da je cijeli njezin život satkan od laži, a priča nas vodi u prošlost gdje se odigrava mučna igra izdaje i zakulisnih igara agenata bivšeg DDR-a.


Judith Kepler saznaje da ništa u njezinom životu nije kakvim se čini, te da se sudbina poigrala njezinim mladim životom. Ona kreće u pohod putem istine pod cijenu života.

Dok čitate ovaj roman počinju se nametati mnoga pitanja. Koliko je dovoljno da nečiji život skrene u pogrešnom smjeru? Mogu li se tuđe pogreške, koje naposljetku bivaju reflektirane na vlastitoj svijesti, ikada ispraviti? Gdje podvući granicu oprosta?

   „Ona…nešto mi je rekla.“ ,šapnula je. „Rekla je da sada ide jer onom čovjeku hoće nešto pokazati. Izašla je iz vagona,a muškarac ju je slijedio, a onda je…došla lokomotiva. Začuo se pucanj, vrlo prigušen. Zatim je netko vrisnuo, prodorno ciknuo, i više nije prestao vrištati.

Ono što me osobno najviše fascinirao je savršeno opisan karakter glavne protagonistice; njezina jačina, samosvjesnost i neopisiva upornost u pronalasku istine. Također, fascinantan je opisni put prošlosti u kojem ni sami niste u potpunosti sigurni gdje leži granica između istinitih činjenica i fikcije.

Ako ste ljubitelj kriminalističkog romana isprepletenog povijesnim činjenicama, „Svjedok pokojnih“ Elisabeth Herrmann će vas odvući u jedan zlokoban svijet. Ocjena za ovaj roman je -4.

Tisak. Znanje d.o.o.

Nema komentara :

Objavi komentar

Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.