Kolumne

Jelena Hrvoj
Patnje mladog autora

Eleonora Ernoić Krnjak
Rozin kutak

Martina Sviben
S kodom bluesa i balade

Mirjana Mrkela
Ispovijed jedne čitateljice

Aleksandar Horvat
Kajkavsko najže

četvrtak, 12. veljače 2026.

Anči Fabijanović | Joško Ševo i klapa Nostalgija u Jaski: Izvodi se monodrama "Govorite li hrvatski“


Ogranak MH Jastrebarsko najavljuje značajno i prigodno događanje. Naime,  Joško Ševo i klapa Nostalgija u petak, 13. veljače 2026. nastupaju u Domu kulture Jastrebarsko (kazalište/kino) u 19 sati! Organizator programa je Centar za kulturu Jastrebarsko, a uz nastup legendarne zagrebačke klape Nostalgija ugledni dramski umjetnik te redoviti profesor na Akademiji dramske umjetnosti  Sveučilišta u Zagrebu Joško Ševo izvest će svoju hvaljenu monodramu „Govorite li hrvatski".

 
Riječ je o monodrami kod koje već naslov „Govorite li hrvatski" puno toga daje naslutiti. Naime, ta monodrama duhovito ali i promišljeno, dakle intrigantno,  progovara o hrvatskom jeziku, identitetu i svakodnevnim situacijama u kojima se jezik mijenja, lomi i prilagođava. Joško Ševo, uz glazbenu pratnju klape Nostalgija, vodit će publiku kroz niz duhovitih, ali i poticajnih prizora koji pozivaju na razmišljanje o tome kako govorimo i koliko uopće brinemo o vlastitom jeziku. Dakle, uz zabavu ide i promišljanje koje će mnoge, sigurno je, oduševiti.
 Ulaznice se mogu  nabaviti u Centru za kulturu Jastrebarsko (Franje Tuđmana 9) svakim radnim danom od 8 do 16 sati ili na ovom linku: https://ulaznice.czk-jastrebarsko.hr/
 

Naglasimo kako je klapa Nostalgija, osnovana 1983. i jedna je od prvih klapa u hrvatskoj metropoli te prva klapa koja je u povijesti Festivala klapa u Omišu predstavljala Zagreb. U Omišu je klapa proteklih godina osvojila tridesetak različitih nagrada. Nostalgija je dobila tri diskografske nagrade Porin, sudjelovala u brojnim televizijskim emisijama zabavne i folklorne glazbe, surađivala s mnogim značajnim hrvatskim skladateljima, nastupala na brojnim koncertima i festivalima te gostovala u 15 zemalja diljem svijeta, između ostalog i u Australiji i Japanu.
 
Joško Ševo, rođeni Trogiranin, glasoviti je dramski umjetnik, kazališni, televizijski i filmski glumac, redoviti profesor i pročelnik na Odsjeku glume Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu a odigrao je brojne istaknute uloge na kazališnim scenama Zagreba, Dubrovnika, Splita, ali i van Hrvatske, dakle i i šire. Dobitnik je mnogih odlikovanja, nagrada i priznanja, aktivan kao dužnosnik i čelnik u brojnim značajnim ustanovama i društvima, od kojih valja svakako  spomenuti važne institucije: Maticu hrvatsku i Hrvatsko društvo dramskih umjetnika. Nastupa često i u DHK te na brojnim domoljubnim okupljanjima i kulturnim priredbama koje njeguju našu baštinu.
 
Joško Ševo i klapa Nostalgija nastupili su u Jastrebarskom s velikim uspjehom na poetsko-glazbenom programu "U pjesničkim dvorištima" u listopadu 2024. Tada su predstavili poeziju značajnog dalmatinskog pjesnika Jakše Fijamenga u programu koji je organizirao Ogranak Matice hrvatske u Jastrebarskom. Joško Ševo je prošle godine u organizaciji jaskanske Matice nastupio i na programu "Hrvatskim kraljevima u čast" u Jastrebarskom i u Krašiću, a a organizatori pozivaju publiku na ovaj izuzetni događaj i naglašavaju kako im je drago što se sada ponovno u društvu klape Nostalgija vraća u Jastrebarsko.

Nema komentara :

Objavi komentar

Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.