Kolumne

Jelena Hrvoj
Patnje mladog autora

Eleonora Ernoić Krnjak
Rozin kutak

Martina Sviben
S kodom bluesa i balade

Mirjana Mrkela
Ispovijed jedne čitateljice

Aleksandar Horvat
Kajkavsko najže

utorak, 31. prosinca 2024.

Rozin kutak

 

ZBLOKIRANA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA, SPET


Piše: Eleonora Ernoić Krnjak

Ok, zakaj je sad spet nekom pozlilo, me spet zblokiralo?

Kaj pa ve?

Bum ovak, morti bu jasneje:

"Sam babica z Zapadne Kroeje, lete je 2030.

Mi vam mamo celo lete novo lete, ovisi ko od kud kam i zakaj lete pa i izlete i ulete.
Uz i niz spust.

Opče nam ni trebaj nikaj misliti,
za nas su misleči
tisti leteči.

Male su pemzije, ali to je v redu.
Nemame ništ puno za kupiti, jesti takoj ali zate duge živimo, sme meršavi.

A i kanalizacija ni više zaštopana, nema se tu kaj za mati stolicu...

Mame jenoga doktora na cca 10000 oseba, sme si zdravi.
Po dekretu onih letečih.

Zoubara jenoga na 25000 pacjemtvov, zoubi nemame, nekaj od male "nježnega" uveravanja a nekej od zdravega nejedenja, kak sem več povedala gore.

Inače cenimo jahke "cool-tour(u)".
Skorem si sme bar jemput kak klavira svirali, znate, onak z prekrižanima roukami z železnim narukficami. Uz pratnju organov. Ne cerkvenih.

Ali se razmeme, organ sam male tobož tresne, ti zakričiš i si veseli i zadovojlni.
Kak vidite, pevanje je na cijeni.

V ovoj rajskoj zemli, Zapadnoj Kroeji slavime rođendane doživotnih verhovnih glavnih letečih.

Na stadijonima, veliju (ali ja to ne verjem, sam sme mi inovatori) da to imitirjaju nekvoga Mašsrala, se onda skoupi par nas kaj je ostalo v Rajskoj zemli i onda popevamo se od Cece.
One Taljanke, Cecilije Bartolli.

Cenzure ni jer se nema kaj cenzurirati, mi zname da ni dobre nekaj znati pa da leteči znaju da mi zname da oni nikej ne znaju i da ih sam Veter Severnjak (ne onaj od Kerleže) derži.

Zakej vam se to pišem?

Sem na lutriji dobila đek-pota da morem pisme napisati (sam jemput na leto je lutrija i deset sretnikov) pa sem odlučila vam prectaviti kak bute i vi živeli v Rajskoj zemlici Juropi jer ste nas poustili kak cerknute pese v jarku ono pred 45 let da se zglođemo do kraja!

Iz ove zemlje natopljene krvlju i suzama krenule su strahovite boli i zahvatile cijeli Svijet.
I nitko ne bijaše pošteđen.

A najmanjše leteči. Kak god zgledelo, ti najkrajše žive, preveč maju hrane pa im zdravlhiče ni dobre.

Srečno Novo leto 
dvehiljade trideseto!

Babica, navek zblokirana

Ps. Ak' mi nešči zeme izraz "cool-tour(a)" iste sekunde će dobiti poziv na sud. Izraz je zaštićen mojim autorskim pravom.

Kao i Ustav. Vidite da ga se nitko ne usudi prepisivati.

Julije Jelaska | Tajne zlatnog broda


Uspomene na moje plovidbe s brodon  M.B. / „ARGONAUT“

Na lipon ton Argonautu uproveja san nikoliko lit u potrazi za zlatnin runon.Međutin u međuvrimenu san naša svoje runo (koje nikome ni zlatno osin meni!) i svoje blago.Ali ono ni gusarsko ni Argonautovo, već moje. Najlipje blago nalazi se u duši judskoj punoj zadovojstva i čuvstava mora bure i naviganja po našin Kornatskin škojin i pokojon uvalon parka prirode „Telašćica“.

Od lita 2000. -te moje prve plovidbe na zlatnon brodu Argosu, do lita 2003.uspija san stvorit image uspješnega karikaturiste portretne karikature koja se dopadala turistima kroz humornu notu crteža do moje pune blagajne.

Nakon vjenčanja nekog poznatog para na njemu, mladenaca iz Švicarske,  rejting mu je strašno porasta te je ta sezona za me svršila već sredinon miseca srpnja.

Već naredne 2004.plovi iz Biograda sve svoje rute osin specijalno dogovoreni', a ja san na njemu od tad tek povremeno crtao jedva par puti u sezoni jer san se pribacija crtat na brod „Leut“ na kojen san osta par sezoni 2004. /2005. nakon koji san još u nekoliko navrata sezone 2006.-2008. napravija nikoloko izleta crtajući priton portretnu karikaturu ka' oblik turistiške animacije.

Brodari su za mene plaćali sve druge troškove ka' ća je iće i piće, a ja san jin svojin crtačko – animacijskin sposobnostima veličao brand – specijalni image broda koji u svojoj ponudi jema i  - karikaturu.

I to ne bilo koju nego portretnu karikaturu na koje su turisti bacali svoje ovacije uz salve smijanja i humora. U znoju sunca i ispod španćere - cili dan na suncu zarađiva san svoj kruv. Sa sedan kora – razumi se!


ponedjeljak, 30. prosinca 2024.

Lorena Vojtić | Plavičasta


Od prvoga upoznavanja, prema prijateljstvu... bila je, izuzetno, tanka nit. Istovremeno smo ćutili kompatibilnost, u nebrojenim segmentima. Oboje, vrsni zaljubljenici u stvaralaštvo! Svatko je doprinosio zagrebačkoj avangardi, onako... kako je najljepše mogao. S osobom poput tebe, nije se problem zbližiti. Između misterioznosti i delirija, tegobnoga rastanka. Prošlo je dosta vremena. Gotovo šest godina. Jaz postaje sve veći. Rado te se sjećam... nadajući se, da mi više ne zamjeraš na brzopletosti. Ishitrene reakcije, buran temperament i velika srčanost... najviše dominiraju, talijanskim mi, dijelom osobnosti. Znam da sam bila... drugačija u tvojim očima. Vjeruj, dragi, isto vrijedi... i s moje strane gledišta... Odavde do beskraja, drugih dimenzija...


Lorena Vojtić   

deseta knjiga




Lucijana Živković | Čekanje

          

Ideja za tekst nije čudna. Naime, današnji je čovjek osuđen na čekanje. Gdje god, što god, kad god – on neprestance čeka. Vidimo ga u redovima, u grupama, vidimo na ulicama i ustanovama, čeka svoj red na putovanju, kod liječnika, u trgovini, u sudovima i drugim državnim ustanovama. Čeka kad je bolestan ili zdrav, ima ili nema novca, treba ili ne nešto nabaviti, čeka majstore za nešto popraviti ili ugraditi…Čekanje je postalo način života. A i da se uopće uključiš u to čekanje, trebaš čekati, uglavnom devet mjeseci.

Čekanje može biti i dobro. Kad čekaš voljene i drage osobe da ti se vrate s puta ili čekaš da vlak uđe u tvoju stanicu. Ali najčešće nitko ne voli čekanje. Dosada je najmanje zlo i najbezbolniji osjećaj pri čekanju. Jer uvijek je to čekanje s nekim koji također čeka. Pa se onda povede razgovor s tim slučajnim životnim suputnikom na kratke staze, one od nekoliko minuta ili, u najgorem slučaju sati. Tu se saznaju mnoge važne i nevažne stvari: sugovorniku od presudne važnosti, a ostalim slušačima sporedne, tek da skrate vrijeme. Čekanjem kod liječnika saznajemo tuđe dijagnoze i liječničke prognoze, neugodne pretrage s još neugodnijim rezultatima. Ako si bio osuđen na duže čekanje, možda više niti ne čekaš liječnika, već nešto drugo, istina trajno. 

Čekanjem gubimo nadu, ono nas obeshrabruje i frustrira, otvara razna neugodna pitanja i prisiljava na polarizaciju.

U redovima pred trgovinama, posebno na datume takozvanog crnog petka, inače uvozne američke gluposti, namijenjene naivnim kupcima, saznat ćemo sve o najnovijem trendu, koji morate slijediti, kaputiću koji morate kupiti, cipelama koje morate probati ili torbici bez koje ne možete.

Ako čekate majstora, možda bi bilo bolje poslužiti se publikacijom Sam svoj majstor, jer ćete prije naučiti sami riješiti problem, nego što ćete dočekati majstora da ga riješi. A kada napokon dođe, nikako ne pitajte za cijenu jer je već njegov dolazak neprocjenjiv. A posljedično, obavljen posao ne kritizirajte! Drugi put ćete ga čekati još duže.

Već legendarno čekanje na sudovima odvraća ljude od traženja pravde. Jer u hitnosti je već nepravda bilo kakvo čekanje sudskog pravorijeka. Neki i umru čekajući da njihov vapaj za pravdom čuje osjetljivo uho pravnoga znalca i humanog čovjeka. Ovi djelatnici svakako neće imati probleme s manjkom posla, jer od jednog slučaja naprave nekoliko njih, a svaki traje. I eto opet čekanja. No nisu djelatnici krivi, takav je zakon. A za promjenu zakona, opet treba čekati.

Čekanje je postalo modus operandi. Kad kasni vlak, kad kasni službenik s gableca, kad kasni liječnik s operacije, kad kasni poštar s važnom poštom, kad kasni operater da te spoji na mrežu, kad kasni vodoinstalater, a voda diže parkete, kad kasni plaća pa odeš u nedozvoljeni minus, kad kasni… A ti samo čekaš.

Načekale su se Godota čitave generacije čitatelja kao i likovi predstave zajedno s autorom. I pjesnik  A. Simonov je ovjekovječio čekanje iako je vjerojatno htio naglasiti ustrajnost i vjernost pa piše:“ Čekaj me i ja ću sigurno doći; samo me čekaj dugo…“Dakle i ljubav poznaje čekanje. Ponekad je lijepo i radosno, a ponekad i ubojito, puno strepnje.

Je li se nadati da će i ono krajnje u ljudskom životu kasniti? Jer to je jedino što čekamo cijeloga života, a želimo, kad baš mora doći, da dođe što kasnije. 


Željko Perović | Kameni ljudi


Lutam u želji da pronađem tebe,

Možda ni sada ja ne znam te pute,

Kuda bi čovjek treb'o da krene,

Da vidi, da čuje kamene ljude.


Tražiti nešto to teško i nije

Kad ono što tražiš ne okrene leđa,

Vidim te tamo sa pijeskom se igraš,

U zavjesi magle kud se šetaš.


Nemoć me bije a glas mi se gubi,

Lebdim nad svodom našega htijenja,

Pogledah preko a kamen se ruši

I pijesak je nest'o a tebe nema!




nedjelja, 29. prosinca 2024.

Maja Šatalić | Božić novoga doba

 
Oprostite, gospodine, 
Oprostite, gospođo!
Niste li možda zalutali?

Tražite li možda Ljubav među kičem?
Dijete tražite li sveto 
U ukrasima ovog svijeta?

Hrlite li na ovozemaljski sajam
Hrane, sklada i pića?
Lijepa odjeća, svečane frizure.

Osjećate li ispraznost 
Dok kupujete sumanuto 
I žalite se na visoke cijene?

Tražite li savršene recepte 
Kojima ćete nadjačati sve,
Impresionirati oči prolaznika?

Sjednete li, umorni,  icrpljeni, 
Gladni, žedni, napojeni, siti,
Nakon nekih dana, godina?

Evo, uzmite, gospodine,
Poslužite se, gospođo.
Besplatno je. Nema cijene.

Nema radno vrijeme,
Dostupno za vječnost.
Čeka vas kad ste spremni.

Tamo. Sasvim jednostavno.
Sasvim nježno.
Blago sasvim.

Nenametljivo. 
U jaslicama.
Siromašno bogatstvo. 

U vremenu koje posvetite nekome,
U zagrljaju udijeljenome,
U toplini koju nudite hladnoći tuđeg srca,
U poljupcu dugo čekanome.
U pjesmi razigranih nota tužnome.
U utješnim riječima.
U molitvi za sestru i brata.
Za neprijatelja.
U brigama koje ne zadajete, već rješavate blagošću.
U riječima probranim, poticajnim.
U ohrabrenju obeshrabrenog.

Idite, gospodine!
Idite, gospođo!
Dalje od blještavog.

Vratite se, gospodine!
Vratite se, gospođo!
U dubinu srca svoga.

Tamo ćete Ga naći.
Omotajte se toplinom!
Božić na vas čeka.

Zdravko Dolenec | Zagorski sofisticierani kajiku


Na glave

velika nacinfrana lafra.  

Nigde čoveka. 

        ◊◊

Liepa puca 

h potoku noge pere.

Kos fučka. 

        ◊◊

Babica hnučeku

z rouku oči prekrila. 

Kokot jarči kokoš.

        ◊◊

Velika sova,

šišmiš i žaba krotovača. 

Coprnice  nigde.

        ◊◊

Pitanje je zdej: 

Zijti ili ne zijti vun?

Čuček h jajcu. _____________________________________________________


nacinfrana lafra – ukrašena maska,

puca – djevojka,

hnuček – unučić,

jarči – pari se,

krotovača – žaba gubavica (krastača),

zdej – sada,

zijti vun – izaći van   


subota, 28. prosinca 2024.

Jadranka Göttlicher | Juraj korača


Zeleni topli Jura, uzmi me iz hladnog svijeta

Tu duboke su crne jaruge

Gdje rađaju se ledeni potoci

Povedi me zlaćanom dolinom do stabla oskoruše

Napravit ću vjenčić od  tratinčica i crvene djeteline

        Zaplesati u vilinskom kolu

        I sanjati da proljeće ne odlijeće 


Karla Kevo | Kad narasteš – budi sretan


   Tijelo mi je teško. Osjećam da mi duša postaje kamena gromada. To mi ova tvorevina bića ne može podnijeti. „Što se događa?“ Mark voli postavljati pitanja na koja nitko ne daje odgovor. On sjedi u naslonjaču, na TV-u se upravo čuju zvuci klasične glazbe. Da, Mark voli klasičnu glazbu. Životna želja mu je naučiti svirati violinu.

    „Još jedan običan školski dan“, govorio je Mark dok je šutao kamenčić na putu. „Ista priča, isti ljudi, isto mjesto. Uvijek je sve isto. Mora li biti tako? Ne razumiju me. Ja volim drugačije. Volim kad je nebo u sumrak rozikaste boje, baš zato što su svi navikli da je uvijek plavo. Volim kišna jutra. Meni nisu depresivna. Baš naprotiv, mene vesele.“ Dok je gunđao sam u sebi, prolazeći dobro poznatom ulicom broj 34, na drugom katu, kroz otvoren drveni prozor dopirao je zvuk violine. Bila je to ista melodija koju je nedavno slušao na TV-u. S prozora se vidjela plava kosa s ljubičastom mašnom. Mark, opijen zvukom, ishitreno se našao pred zvonom stana na drugom katu. „Ovo je čista glupost“, pomislio je Mark. Međutim, ipak je bojažljivo pozvonio. Bila je to Marija, kolegica iz II gimnazije. „Mark otkud ti?“, pitala je začuđeno. Mark iznenađeno obori pogled pa reče: „Čuo sam zvuk violine i htio sam...“ Uzdahnu. Marija ga pozove u stan i ponudi toplim čajem. „Još od sedme godine, svaki dan u 18 sati slušam zvuke violine na TV-u. Oduvijek sam želio svirati violinu. Moji roditelji su uvijek govorili da ima vremena i da je bolje da idem na dodatne sate informatike. Koju zapravo nikad nisam volio. Čuo sam zvuk violine, vidio tvoju plavu kosu, i... Ma ne znam što sam mislio. Najbolje da odem.“ Marija ga sasluša pa kroz osmijeh reče. „Sve je u redu. Zaista te razumijem. Rado ću te podučiti osnovama sviranja violine. Svaki dan poslije škole možemo vježbati.“ Tako je i bilo. Mark je jedva čekao da školsko zvono odzvoni kraj nastave i da se posveti sviranju violine. Štedeći od školskih užina, kupio je sebi prvu violinu te nije morao posuđivati Marijinu. Zvuci klasične glazbe odjekivali su drugim katom ulice broj 34. Osim zvuka ovog instrumenta, odjekivao je i smijeh mladosti, ushićenosti, radoznalosti... Smijeh ostvarenog sna, smijeh ljubavi... Srednja škola bližila se kraju, znanje o sviranju violine bilo je sve veće kao i povezanost Marije i Marka. Skupa su, za priredbu povodom završetka školovanja odsvirali svoju najdražu melodiju. Nakon toga, prođoše godine i danas je nebo u sumrak rozikasto, a baš ovo jutro je kišno. Na drugom katu ulice broj 34 žive Mark, Marija i Laura. Njihova kći jedinica. Kroz otvoren prozor, dok šetam čujem glavne likove moje priče. „ Mark, Laura, ručak je na stolu.“ „Marija, stižemo, odsvirat ćemo samo još ovu melodiju.“ Srce mi je nekako puno, uzdahnula sam, nasmiješila se i uživala u trenutku. Savršeno nesavršenom trenutku. Čini vam se kako posljednja rečenica nema smisla? Razmislite još jedanput. Cijeli život, nadanja, ostvarenja, pobjede pa i pokoji poraz, pripada savršenoj nesavršenosti.

petak, 27. prosinca 2024.

Običaj kolendavanja oživljen u Kaštel Sućurcu - stara sućuračka kolenda i tradicionalne božićne pjesme pjevale su se pred kućama i u kaletama

 


Pod naslovom Mir se svitu navišća – došli smo Van kolendati u srijedu 18. prosinca 2024., nakon okupljanja u Kuli na Glavici u Kaštel Sućurcu, u organizaciji Gradskknjižnice Kaštela brojni okupljeni kolendari pristigli iz Sućurca i svih sedam Kaštela, ali i okolnih mjesta, krenuli su u  kolendavanje po kućama uz pjevanje stare sućuračke kolende i pjevanje tradicionalnih hrvatskih božićnih pjesama.

Gradskoj knjižnici Kaštela su se u očuvanju ovog starog običaja pjevanja po kućama i kaletama u predbožićno vrijeme, koje je prije bilo uobičajeno u svih sedam Kaštela, ali i u skoro svim mjestima u Dalmaciji, pridružili Pučki pivači župe sv. Jurja mučenika iz Kaštel Sućurca, grupa vrsnih glazbenika u sastavu: Nedjeljko Kovačev, Miroslav Miše i Radenko Lovre Jokić (harmonika, gitara i mandolina) te brojan puk.

 

Kolendari su pred svakom kućom ispred koje su pjevali, poželjevši domaćinima mir, veselje, radost i blagoslov, i navješćujući rođenje Maloga Kralja, dočekani s oduševljenjem, a počastilo ih se, baš kao u starim vremenima, „pršuratama, kroštulama, pandoletiman, orahnjačon, aranciniman, suvin smokvaman, bobićiman, mandulaton, orijiman, omendulan, narančama i jabukaman“.

 

Gusta grana od orija,

Faljen Isus i Marija.

Dobra večer ovon stanu

I od kuće gospodaru.

Došli smo Van kolendati

Da nan date marendati.

Joli bobić, joli grozdić,

Na dobro Van doša Božić.

 

Ovi stihovi stare sućuračke kolende pjevani su pred vratima Frizerskog salona Dijana smještenog u kuli Andrije Benzija sagrađenoj davne 1392. godine, u starinskom dvoru Jere Alfirevića prepunom cvijeća i šparožine posađene u starinskim „važiman od marmelade“, pred kućom pučkog pivača Jere Božina koji je kolendare dočekao u skladu sa sućuračkom tradicijom te su prije blagovanja "spize izmoljene molitve Oče Naš, Zdravo Marijo i Slava Ocu“, na rivi ispred Caffe bara Matela, čiji je vlasnik pripremio stol sa „starinskon spizon i sa starinskon zdravicon“, u dvoru Bosiljke i Branka Kovača usred stare sućuračke kalete okružene kamenim kućama s „balaturaman i skalaman okićenin pitariman sa cvićen“, i u Gospojskoj štradi, ispred kuće Anamarije i Zdravka Kelava, gdje su ih, uz starinsku spizu, dočekali starinski fenjeri i jaslice u kojima su magarčić i kravica svojim dahom grijali Malog Isusa i Svetu Obitelj.

Putovanje s Krležom | 29. prosinca 2024. u 12 sati Muzej grada Zagreba, Opatička 18

 


Poštovani,

pozivamo Vas na završni ovogodišnji događaj Teatra poezije i Festivala Miroslav Krleža 

PUTOVANJE S KRLEŽOM

29. prosinca 2024. u 12 sati
Muzej grada Zagreba, Opatička 18
prostor stalnog postava

nedjelju 29. prosinca, na dan Krležine smrti, u 12 sati, u Muzeju grada Zagreba Lada Čale Feldman, Branka Cvitković, Božo Kovačević, Nataša Govedić, Marina Pejnović, Ivan Planinić, Ivana Čeko i Goran Matović, autor događaja, rekapituliraju Krležinu kazališnu prisutnost u 2024. i razgovaraju o planovima za festivalsku 2025. godinu.

20 sati
KunstTeatar, Dubrovačka ulica 1
Predstava "Doviđenja na nebu – Razgovori s Krležom"
prema motivima knjige Predraga Matvejevića

U 20 sati u KunstTeatru organiziramo predstavu "Doviđenja na nebu – Razgovori s Krležom" u režiji Ivana Planinića i izvedbi Hvojke Begović i Luke Bulovića. Predstava je nastala prema motivima kultne knjige Razgovori s Krležom Predraga Metvejevića u sklopu Festivala Miroslav Krleža.
Putovanje s Krležom zamišljeno je kao rekapitulacija Krležine žive prisutnosti na Festivalu Miroslav Krleža te na scenama u zemlji i izvan nje. Događaj je pokrenut prema zamisli Gorana Matovića uz podršku Grada Zagreba, Teatra poezije, Muzeja grada Zagreba i KunstTeatra.
Manifestacija nije ograničena komemorativno-prigodničarskim okvirom, nego se nastoji ukazati na polemičku vrijednost sjećanja, na živi duh Krleže kao kanonskog pisca koji ipak u mnogočemu ostaje čitan, ali nepročitan, usvojen, ali ne posvojen.

"Niko me neće! Denunciraju me na desno da sam orijentiran lijevo, a na lijevo da stojim desno. (…) Istina je, bio sam prilično sam ali osamljenost još uvijek nije dokaz da čovjek nema pravo..."

Krležina mladalačka pobuna stvorila je magično živi jezik koji nas neprestano osvaja i zavodi. Pred nama je veličanstveni sugovornik koji nam otkriva raspone drame pojedinca i svijeta jučer, danas i sutra. „Putovanje“ kroz postav Muzeja grada Zagreba putovanje je kroz umanjeni prostor, maketu pozornice Krležina Djetinjstva u Agramu. Krležinu životnu pozornicu bola...

Radujemo se ponovnom susretu s Vama!

Sretan Božić i Novu 2025. godinu želi Vam

Teatar poezije

Anamarija Galić | Luda božićna (shopping) zvona


Moguće da ih čuješ i ti, negdje u zakutcima svojih mozgovnih tunelića. Ta uporna zvona koja zvone pozivajući na neponovljive pogodnosti koje se nude ovih dana. Pa nije malo subliminalnih poruka odaslano preko svih mogućih medija u naše rastresene potrošački nastrojene glavice. Priznajem, ni ja nisam imuna na ovu kataklizmičku zarazu, trese me blagdanska shopping groznica, svrbi me džep... Sada još i taj amerikanizirani "blagdan" Svetog Black Fridaya koji su nam turili pod nos, neka još i to žvačemo. Mislim, samo totalno lud čovjek zaobilazi sedamdeset postotno sniženje. Svakom od nas treba neka sitnica, samo je teško razabrati koja točno. Tako da se prije ili kasnije zaputimo u tu meku za naše izgladnjele oči i žeđale isplažene jezike, pa gledamo, tražimo, otimamo za neku markiranu precijenjenu majčicu da bi nahranili još jedno carstvo moćnika. Potom izmučeni s planinom vrećica ( i to onih ganc novih plastičnih) omotanih okolo naših osuđeničkih zglobova, zadovoljno promišljamo kakvi smo zapravo sretnici. Dobiti ovoliko stvari, i to još u pola cijene nije sam tak'! Mislim, količine su ograničene, i sve to... I prođe tako par dana sreće i blagostanja ( dok noviteti ne postanu stariteri), ili napokon shvatimo da nam tih novostečenih stvari nije niti trebalo. Ormari ionako pucaju od pomodnih krpica, neke još nisu niti vidjele danje svijetlo. Tada nastupa pravi Black Friday iliti Post Black Friday ( naime i to postoji)... Neraspoloženje, zlovolja... Down faza. Ponovno začuješ nesnosnu zvonjavu u ušima ding...dong! Opet te svrbi ...nešto. I gdje ćeš se počešati? Po džepu, naravno! Vidi vražje sreće, opet je sniženje, i to ono najbolje. Predblagdansko. Ovca je ovca ( bez uvrede inteligentnoj životinji). U šoping, iz šopinga. Sve je to od stresa na poslu, stres kod kuće, pa tu su i djeca, tješimo se. Opće je poznato da je dobro izšopingiran čovjek sretan čovjek! Da, barem nakratko. I tako bivamo prevareni ne samo od strane marketinških mogula, već sami sebe lažemo. Ponovno ću spomenuti ovce, ta draga bića sitnoga zuba, poslušne, gledeći svoja posla svoj komad zelene trave ispred svoje mokre njuškice. Jednostavno nas nije briga za medijske iluzioniste. Shopping se mora upražnjavati redovito.



Ps. Uvijek me zaprepasti količina auta na parkiralištima ispred nekog kupovnog centra. Običan radni dan, kad bi trebalo biti na nekakvom poslu, a ono svi raštrkani po centrima. Treba negdje popiti kavu, valjda? -Čuješ li i ti ta zvona, ha? Dabome da čuješ!

DING-DONG!

Ruža Zubac-Ištuk | Divlja jagoda

                                                         

   Kad još malo porasteš, srest ćemo se ponovo na ovom proplanku – rekao mi je krajem šezdesetih godina Zoran, maturant gimnazije i moja prva ustreptala ljubav. 

   Moram priznati da sam tih desetak riječi, kako je vrijeme odmicalo, sve više zakopavala među svakodnevne životne peripetije i rijetki su bili trenutci kada sam sebe mogla uhvatiti da o njima razmišljam. 

   I, evo, danas sam ponovo na tom proplanku iznad našega sela, samo mi zemlja više ne miriše na proljetne kiše niti je kamen onako gladak, čist i otporan kao u doba moga djetinjstva.


   S pletenom košaricom koju mi je tata ispleo od vrbova pruća i „Magarećim godinama“ pod pazuhom penjala sam se poput koze s kamena na kamen, zavirivala pod dobro poznate grmove, brala i u kitice slagala jaglace, visibabe, drijemovce i ljubičice. Glava mi je bila puna Ćopićevih junaka i nikako nisam uspijevala odagnati pitanje: „Zašto mi mama nije rodila sestru blizanku, potpuno sličnu, pa da i za nju mogu pisati lektiru?“ A onda, iz dubine razuma, tješila bi me neka druga ja: „Bit ćeš ti, Jagodo, dobra učiteljica, uvijek nasmijana i spremna da drugima pomogneš.“ Već tada gledala sam sebe u nekom, samo meni poznatom razredu koji je oblikovala moja mašta, a ispred mene bezbroj smeđih klupa sa zelenim plohama, na kojima su naslonjene male dječje ruke.

   Kad je i posljednja kitica cvijeća bila brižno uvezana i složena  u košaricu, uspela sam se na proplanak. Plosnati kamen, na kojemu sam često sjedila, i nekoliko obližnjih grmića kao da su me očekivali. Žućkasto zelenkasti  listovi sapunike lagano su disali oko mene, želeći da im nastavim čitati priču od prethodnoga dana. 

   - Jagoda, jesu li procvjetale ljubičice? – upitao me Zoran pogledajući čas u mene čas u košaricu punu cvijeća.

   - Jesu – rekla sam pomalo uplašena ne skidajući pogled s knjige. – Pomiriši ih ako želiš.

   Zoran je čučnuo pokraj mene i prstima, nježnim poput divljega planinskog cvijeća, iz košarice polako izvukao kiticu ljubičica. 

   - Divno miriše ovaj naš krajolik. Osjećaš li ga?  Ispunja li ti dušu kao meni, mala divlja jagodo? Smijem li te zvati Divlja Jagoda?

   - Naravno, ako ti to čini zadovoljstvo. 

   - Dobro, od danas se, samo za mene, zoveš Divlja Jagoda.

   - Zadrži ljubičice, želiš li, ispunit će ti sobu ljepotom planinskoga života – rekla sam i pogledala Zorana ravno u oči. Pogledi su nam se stidljivo sreli i brzo strčali niz brežuljke do svježe uzoranih njiva ispod našega sela.

   - Lijepo si to rekla, Divlja Jagodo, pomalo neuobičajeno za tvoju dob. Ima u tebi nešto divlje što me privlači – rekao je samo za sebe, a onda, kao da se opravdava, dodao: - Vjerojatno  puno čitaš?

   - Možda – rekla sam i slegla ramenima. – Moja mama ponekad podvikne: „Jagodo, lati se već jednom ozbiljnijega posla! K vragu i te knjižurine, što u njima ima tako zanimljivo?!“ 

   Zoran se nakon mojih riječi samo nasmijao, a meni se činilo da pod njegovim osmijehom trepere tek probuđeni brežuljci naše planine.

   - Zapamti, Divlja Jagodo, knjiga je važna stvar u životu, ali i mami moraš pomoći… Što bih dao da imam majku… – dodao je tako sjetno da nisam mogla razaznati šume li to tek prolistali grmičci pod naletima planinskoga vjetrića ili Zoran šapuće.

   - Koje su ti se knjige, dosad pročitane, najviše svidjele? – upitao je, valjda da odagna uvijek svježa sjećanja na majku.

   - O, mnogo njih – rekla sam kao da se ništa nije dogodilo. – Idemo redom: Romeo i Julija, Jadi mladog Werthera, Jadnici, Zvonar crkve Notre - Dame u  Parizu… pa Prešernovi stihovi, pa proza i stihovi Antuna Gustava Matoša, pa stihovi Tina Ujevića … Ma, sve!

   - Oprosti, ali to nije lektira za tvoj uzrast. 

   - Znam – nasmijala sam se ponosno – ali shvati da sam ja mnogo starija od svojih trinaest godina. 

   Rekla sam to zato da se bar nekako približim Zoranovim godinama.  

  - Kao što se vidi iz priloženoga, jesi. Što misliš o mladom Wertheru? Je li dobro postupio?

   - Mislim da nije. U životu se moramo okrenuti životnoj širini i biti svestrani, samo ćemo tako pobijediti zlo u sebi i oko sebe. 

   - Drago mi je da to čujem od male, pametne Divlje Jagode – kao pečat na moje pametovanje dodao je Zoran i pomilovao me po kosi.

   Od toga dana često smo se sretali na proplanku. Zoran mi je donosio, na svoje ime, posuđene knjige iz gradske knjižnice, a ja sam ih „gutala“ sladostrasno – je li zato što sam voljela čitati ili zato što mi ih je Zoran donosio, ne znam.

   Nikad Zoran i ja jedno drugome nismo rekli što osjećamo, ali smo obadvoje negdje u tome planinskom zraku slutili nešto prisno, lijepo, nezamjenjivo, dok smo sjedili jedno pokraj drugoga. Činilo mi se da smo sretni.

   

  - Kad malo porasteš, srest ćemo se ponovo – rekao je Zoran jednoga prekrasnog sunčanog popodneva, poljubio me u obraz i otrčao niz proplanak.

   „Životni zadaci ga zovu“, rekla sam samoj sebi da se utješim,  „a na takav se put mora poći.“ 

   I ove su riječi bile preuzete iz neke knjige, ali se u tom trenutku nisam mogla sjetiti iz koje, što nije ni bilo važno. Znala sam samo da su iz jedne od onih koje mi je Zoran posuđivao, a to je bilo najvažnije.

   „Zoran je željan znanja“, mislila sam dok su mi se dvije suzice kotrljale niz obraze, „i bila bi velika šteta da ne ostvari svoj cilj… On će sigurno biti dobar liječnik. Otac, njemački ᾽gastarbajter῾, koji se neće vratiti u našu zemlju, odvest će ga sa sobom. Otac mu je, on na njega ima pravo, a ne ja.“


   Dani su prolazili. Prošlo je i ljeto. I još mnogo ljeta čekanja je prošlo. Zoran se nikada više nije vratio da sa mnom podijeli naš proplanak. Uzalud sam ga prepoznavala u svakom putniku zatečenom na krivudavoj, prašnjavoj seoskoj cesti, uzalud sam ponavljala njegove posljednje riječi, uzalud odlazila do njegove kuće zaključane trima lokotima – sve je bilo uzalud.


   Rekli su mi da je Zoran prošloga ljeta na nekoliko dana skinuo katance s vrata svoje napuštene kuće. Mještani su ga svakodnevno viđali na našem proplanku, sama. Pogled mu je lutao krajolikom i zaustavljao se na njivama i krivudavoj cesti ispod našega sela. Samo, naše su njive davno bile uzorane i žito odavno požnjeveno. Mještani su napravili novu cestu kojom sada šeću neke nove ljubavi.


Božica Jelušić | U božićno jutro


U božićno jutro šuma začarana:
U prepletu grana bokovi drijada.
Zubalo je zime bljesak porculana;
Raskoljeno Sunce nikad ne zapada.

Sve molitve idu novoljetnom krijesu,
Mlado vino usta kušaju iz vrča.
Oko traži obris pohranjen u vrijesu,
Da se spasi tijelo iz paklena grča.

Tratinčice travno titranje je smelo;
U zabuni cvatu, pod blatom skrivene.
Reci, je li stvarno slabo srce htjelo
Stvari što su danas sve u pola cijene?

Ne znaš gdje je prolaz do nebeske pruge.
Pod kapicu žira cijela mudrost stane:
Da je kratak razmak od sreće do tuge,
I da isti zanos dva puta ne plane.

26. prosinca 2024.
Flora Green

Ispovijed jedne čitateljice

 

O romanu Nade Mihelčić "Zeleni pas"

(Zagreb: Naklada Lukum, 2009.)


Imati i nemati 


Imala sam prijateljicu koja se zvala Nada Mihelčić. Bila je zanimljiva i sklona pustolovinama. Osim putovanja, osobito je voljela pse i knjige. I naravno, bila je spisateljica. 

– Nadice, otkud ti taj naslov, "Zeleni pas". – pitala sam je. 

– Zar ne bi bilo lijepo da postoje psi sa zelenom dlakom? – odgovorila je ona – Onako, znaš, zelenom kao lišće i trava!? 

Dala sam joj za pravo. Čak i samo zamišljanje takvog psa je uzbudljivo. Uostalom, svi moji prijatelji su maštoviti i zabavni. Ali Nada je imala zdravlje pa ga je izgubila, tj. razboljela se. Bila je to ona teška, najteža bolest sa skupim lijekovima i terapijama. Svakog mjeseca, Nadi bi preostalo samo 50 eura za život. I tako je izgubila i njega, tj. život. 

Svi smo plakali. Nadin pas, koji nije bio zelen, tužno je zavijao. Druga prijateljica morala je psu pronaći drugog vlasnika. 

Dakle, imala sam prijateljicu nadu, a sad je nemam. Ono što ipak imam, jesu sjećanja na nju. I naravno, imam njezine knjige. 


Knjiga o jednoj obitelji 


U romanu "Zeleni pas", jedna tinejdžerica pripovijeda o svojoj obitelji. Tu obitelj čine baka, mama i tata, četvero djece i pas Dragec. Taj pas nije pozelenio. Međutim, obitelj je snašla velika nevolja. Jedno od djece se drogira. 

"I u školi su nam govorili kako je drogiranje opasno, ali ja sam nekako mislila da to najčešće rade oni Amerikanci u filmovima ili neke propalice koje ni ne poznam pa me uopće nije bilo briga što će se dogoditi s njihovim mozgovima. Čula sam i da se u našoj školi jedan mali drogirao njušeći nekakvo ljepilo i kako će zbog toga zauvijek ostati blesav". 

Narkomanka se zove Vlatka. Išla je u srednju školu. Patila je zato što nema plave oči. A osobito teško joj je bilo kad se posvađala s dečkom. Uz drogu je sve postalo još teže. Roditelji su se brinuli koliko su mogli, najviše mama. Vlatka nikog nije slušala i pobjegla je od kuće. 

"Kod nas u kući nekako nije više bilo onog prostodušnog neobuzdanog smijeha, i to mi je nedostajalo gotovo koliko i sama Vlatka." 

Spavala je tko zna gdje, lagala je i krala. U školu nije išla. 

"Dani su prolazili, Vlatki ni traga, a datum određen za popravne ispite bio je sve bliže. Tati i mami je napokon postalo jasno da se tu više ništa ne može učiniti. Vlatka će pasti razred! Premda sam odavno slutila da bi se to moglo dogoditi, bila sam silno nesretna."  


Nove muke 


Jednoga dana, Vlatka se opet našla kod kuće. Činilo se da će sve krenuti na bolje, ali nije. Mama pokušava pojasniti da je Vlatki teško: 

"– Znaš, ona se sada odvikava od drogiranja, a to ti je teško, kao da si zbilja bolesna. Rekli su mi da je posve normalno ako će se žaliti da je bole svi zglobovi, ako će cvokotati od hladnoće, žaliti se na glavobolje, povraćati... Ni sama više ne znam sve to pobrojati, ali vjeruj mi da joj je teško kao da je zbilja jako bolesna.

Na trenutak sam se sažalila, ali već iste sekunde javila se u meni želja za golim opstankom.

– Ma baš me briga! Ja to ne mogu ni slušati ni gledati. Zašto te ne brine što ja, ni kriva ni dužna, već dvije noći ne spavam, a svi vi krasno spavate. Noćas sam crkla od straha kad me po stoti puta probudila svojim stenjanjem. Znaš li ti da ona noću tetura po sobi? Ne usudim joj se okrenuti leđa jer što ću ako me ta luđakinja zgrabi..." 

Nije ju zgrabila. Opet je pobjegla. 


Tužna priča 


Prošle su godine dok Vlatka nije opet bila kod kuće. Tada je postalo očito koliko štete joj je donijelo drogiranje. Bilo je vrijeme da se pojavi i zeleni pas. Dakle, tek pri kraju saznajemo zašto je takav pas u naslovu. Roman "Zeleni pas" je ipak tužan, iako je pripovjedačica duhovita. 

Tužno i lijepo je sjetiti se onoga koga više nema. Uvijek se sjetim Nade kad netko spomene njezine romane. Sjetim je se u prosincu, kada joj je rođendan. Nažalost, najviše je se sjetim kad se spomenu narkomani. Zato, na kraju, evo što pripovjedačica kaže na početku: 

..."bijesna sam i morala sam sve ovo zapisati, ako ni zbog koga drugoga, onda zbog onih budala iz moje škole koji kažu kako pokoja tableta ekstazija i malo marihuane još nikome nije naškodilo. A naškodilo je.

Naškodilo je meni koja to nikada nisam ni kušala, a strašno je naškodilo mojoj šašavoj sestri i cijeloj mojoj obitelji i svima oko nas."