Kolumne

Jelena Hrvoj
Patnje mladog autora

Eleonora Ernoić Krnjak
Rozin kutak

Martina Sviben
S kodom bluesa i balade

Mirjana Mrkela
Ispovijed jedne čitateljice

Aleksandar Horvat
Kajkavsko najže

petak, 18. travnja 2025.

CeKaTE | Aspekti nevidljivog – rod, emocije i kultura



Centar za kulturu Trešnjevka predstavlja interdisciplinarni projekt Aspekti nevidljivog – rod, emocije i kultura, koji se bavi rodnim aspektima "nevidljivog" i njihovim reprezentacijama u filmu, televiziji, fotografiji, književnosti te izvedbenim i likovnim umjetnostima.

Projekt se realizira kroz ciklus od šest javnih predavanja i radionica koje se oslanjaju na feminističku teoriju i njezino promišljanje “nevidljivog” u okviru različitih društvenih i humanističkih disciplina poput sociologije, komparativne književnosti, filmologije i teatrologije. U svjetlu dugotrajne ekonomske krize, globalnih društvenih previranja, pandemije i rasta konzervativnih pokreta, koji prijete ukidanjem teško stečenih ljudskih prava – uključujući prava žena, seksualnih i drugih manjina te radničkih prava – projekt otvara prostor za nužno i sveobuhvatno propitivanje patrijarhalnih društvenih struktura. Feministička teorija već desetljećima problematizira ove strukture, a ovaj projekt nastoji doprinijeti toj raspravi s naglaskom na reprezentacije i iskustva koja ostaju u sjeni.

Projekt propituje načine na koje patrijarhat konstruira i održava opreke poput privatno-javno, emocije-mišljenje i tijelo-um te kako se unutar njih sustavno marginaliziraju glasovi, tijela i iskustva djevojaka, žena i queer osoba. U takvom kontekstu emocije se redovito potiskuju u domenu privatnog i intimnog, dok se njihovo izražavanje u javnom prostoru percipira kao prijetnja ili devijacija. Kroz prizmu suvremenog feminizma, projekt prepoznaje važnost emocija i njihovog izražavanja kao političkog čina. Upravo javna artikulacija emocija omogućava razotkrivanje sustava koji određene glasove čini nevidljivima. Citirajući Saru Ahmed: “Feminizam otvara mjesta u koja se možemo zagledati.”

Susreti unutar projekta osmišljeni su kao prostori dijaloga i razmjene mišljenja, s naglaskom na raznolikost feminističkih i kritičkih perspektiva.

Program:

O autorici projekta:

Dunja Plazonja diplomirala je komparativnu književnost i engleski jezik na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje trenutno pohađa poslijediplomski doktorski studij književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture. U disertaciji se bavi temom feminizma i autoteorije u djelu Maggie Nelson. Djeluje kao književna i filmska kritičarka te je izlagala na brojnim domaćim i međunarodnim konferencijama. Kritike, eseje i znanstvene radove objavljivala je u publikacijama poput Muf, Krilo, Kulturpunkt i Zarez. Bila je gostujuća predavačica u okviru programa Centra za ženske studije te suradnica na projektu Anomaly Udruženja Kurziv. Njezini istraživački interesi uključuju feminizam, popularnu kulturu, horor filmove, autoteoriju i teorije afekta.

Projekt Aspekti nevidljivog – rod, emocije i kultura nudi prostor za kolektivno promišljanje, artikulaciju i afirmaciju onoga što je često sustavno potiskivano, s ciljem jačanja vidljivosti, glasnosti i prisutnosti različitih iskustava u javnom prostoru.


Nema komentara :

Objavi komentar

Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.