Kolumne

Jelena Hrvoj
Patnje mladog autora

Eleonora Ernoić Krnjak
Rozin kutak

Martina Sviben
S kodom bluesa i balade

Mirjana Mrkela
Ispovijed jedne čitateljice

Aleksandar Horvat
Kajkavsko najže

srijeda, 2. listopada 2024.

Predstavljena knjiga Cijena umjetnika Dolores Butić

Povratak umjetnosti onkraj medijske buke

Knjiga priča Cijena umjetnika zadarske spisateljice i sveučilišne profesorice Dolores Butić predstavljena je 30. rujna u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića. Riječ je o neobičnoj i iznimno nijansiranoj knjizi poetsko-proznih priča koje započinju citiranjem početnih stihova Ovidijevih Metamorfoza, jer se, kako je i autorica sama rekla, u njezinim pričama sve preobražava – i radnja, i likovi i značenja.

Dolores Butić odmiče se od svih suvremenih trendova koji su više posvećeni provokativnoj temi negoli umjetnosti teksta. Autoričine graciozne priče gibaju se na rubovima svijesti, podsvijesti, snova i halucinacija i uvode nas u vizionarsku mistiku koju ne možemo do kraja dešifrirati, jer priče nemaju klasičan zaplet i rasplet niti jasan uzročno-posljedični niz. Likovi su i bajkoviti, i povijesni i nestvarni (utvare, dvojnici, opsjene), a u gotovo svakoj priči stvara se animozitet dobroga i demonskoga. U nekim pričama i sama se Umjetnost inkarnira u čudnu „spodobu“ koja simbolizira zakutke stvaralačke podsvijesti, magičnu sintezu Smrti i Ljepote. Ovakav stil introspektivnoga pisanja neobičan je na suvremenoj sceni, na kojoj umjetnost postaje roba, pa i umjetnik ima svoju cijenu. Naslov Cijena umjetnika možemo shvatiti i kao ironično poigravanje s „tržišnom“ cijenom umjetnosti, pogotovo zato što autorica ne podilazi publici, nego istražuje mnogovrsna značenja priče, odnosno kreira duboko poetsko-prozno tkivo, i to naglašeno literarnim rečenicama, onkraj svake medijske atrakcije.

Autorica Dolores Butić ovako je opisala svoju knjigu: „Cijena umjetnika je zbirka jedanaest kratkih priča, crtica ili pjesama u prozi koje su nastale kao projekcija trenutne posložene svijesti, podsvijesti, mašte, intuicije, iskustva i znanja u poligon kreativnih mogućnosti, koji dočekuje imaginaciju čitatelja. Iako su priče hermetički zatvorene, rastvaraju se kroz kontekst i propuštaju čitatelja u svoju dubinu da bi ih on u svojoj nutrini oživio, istražio i proživio jer je književnost interakcija između autora i čitatelja.“ 

Ova je promocija doista slavila ljepotu umjetnosti i pisanja, ono što nam u digitalnoj civilizaciji kronično nedostaje.

(Lada Žigo Španić)


Nema komentara :

Objavi komentar

Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.