Kolumne

Jelena Hrvoj
Patnje mladog autora

Eleonora Ernoić Krnjak
Rozin kutak

Martina Sviben
S kodom bluesa i balade

Mirjana Mrkela
Ispovijed jedne čitateljice

Aleksandar Horvat
Kajkavsko najže

subota, 27. lipnja 2026.

Mario Lobor | Ruže snova


Otkad joj je u srcu zaiskrila ljubav

Svaku večer sanja o crvenim ružama

Bujnom cvijeću, s grimiznim pupoljcima i oštrim trnjem

Kako prekriva nekad pusta polja

Ruže kakve mladići poklanjaju djevojkama za Valentinovo

O kojima djevojke sanjare u ljubavnom zanosu

Čije latice žene miluju, opijene strašću


Dok mirno sniva, u zagrljaju svog voljenog

I njegovo srce kuca uz njeno

Ona sanja kako njih dvoje hodaju poljanama

Držeći se za ruke

Pod vedrim nebom i žarkim suncem

A slobodnom rukom prosipaju sjemenke ruža

Kojih nikada ne ponestane

Dok ju njegove garave oči gledaju

Kao zoru koja se budi


Pa ruže brižno zalijevaju

Bistrom vodom šumskih potoka

I pritom izmjenjuju poljupce

Uzbuđuje ih slatki miris ruža

Koje će tek niknuti

I sunčeve zrake koje ih miluju


Plodnost i cvjetanje, od njih, za nju

Žarkih nijansi koje oduzimaju dah

Ljubav im raste i cvjeta zajedno s ružama

U svaku je utkano stotine cjelova

Punih opojne, rasplamsale sladosti -

Vizija koja ju ispunjava ljubavlju i uzbuđenjem

Stalno joj dolazeći u snove, kao lascivna šaputanja


Ona sanja crvene ruže kako se protežu na kilometre

Kao mala srca, posuta rosom

Rastu kao njihova ljubav svakog dana

San jasan i bistar kao ljetno jutro, kao gorski slap

Dok joj se na usnama topi slatkoća želja

Poput vrućeg nektara


Svaku večer, u zagrljaju mlade ljubavi

Obgrljena njegovim snažnim rukama

Ona mašta i sanja o ružičnjaku

Gdje svaka ruža nosi njeno ime

I pita se, vidi li dragi ruže u njenim očima

Sluti li snove o ružama ljubavi


Enida Alić | Početak kraja


Nisam znala
da kraj može da izgleda isto kao početak,
da se osmijeh može zadržati
dok se nešto u nama već lomi bez zvuka.

I možda je to najteže —
shvatiti da se najvažnije stvari
ne završavaju scenom,
nego postepenim nestajanjem
koje ne primijetiš dok već nije kasno
da ga zaustaviš.



Ispovijed jedne čitateljice


O romanu Snježane Babić Višnjić "No Name – Klinci s Ranžirnog"

(Ilustracije Željka Gradski; Zagreb: Semafora, 2021.)



Piše: Mirjana Mrkela



Komadići istine


Sretnem prijateljicu. Vesela je, sva blista. Rado bih počela oprezno, ali ne mogu. Moram odmah sve saznati pa pitam:

– I, Snježana, što si sad smislila?

– Imam novi roman. – hvali se ona – Ali nisam baš sve izmislila.

– Kako to?

– Tako lijepo. Slušala sam o stvarnim problemima mladih ljudi.

– I to si nekako umetnula u priču? – čudim se ja – Daj, molim te, otkrij mi makar nešto!

– Pa evo! U novi roman umetnula sam komadiće istine. To su neki od doživljaja srednjoškolaca. Zvali su ih škvadra iz umjetničke ili artisti.

Naravno da mi je pokazala knjigu. Naravno da sam zgrabila. Naravno da me je naslov dodatno privukao, a glasi "No Name – Klinci s Ranžirnog.

–Ranžirni to je sigurno kolodvor sa željezničkim vagonima. –odmah sam skužila – Ali zašto bez imena? Tko nema imena?

Snježana Babić Višnjić samo me je gledala. Treptaj njezinih očiju bio je sličan treptaju krila neke ptice. Morala sam se osmjehnuti i obećati:

– O. K., bacam se na čitanje!


Jednog jutra


Bilo je to jutro nakon mnogih uzbuđenja, a prije još uzbudljivije večeri.  Kris je ružno sanjao i kad ga je mama probudila osjećao se užasno.

"Ako se po buđenju može naslutiti dan, najbolje da se vrati u carstvo snova i nastavi gdje je stao ispod dva jastuka i pokrivača smotana u cigaru – negdje između prvog i drugog kata kuće strave. Strovali se natrag i pokrije se preko glave. Šit! Nema šanse da ide danas u školu! Večeras je prva uživo svirka njihova benda u Routu i treba se odmoriti. Gurnuo je glavu u jastuk."

Da, njihov bend se zove No Name. Kris se zatim prisjeća nekih doživljaja i batina koje je dobio.

Istoga jutra, Mia kratko promatra nered od sinoćnjeg tuluma. Ne posprema nego kreće u školu. Usput se prisjeća kako je bilo kad su tulumari stigli:

"Nakon sat dva više nije trebalo piti, toliko su bila gusta alkoholna isparenja, koja si mogao vidjeti kao neku plavičastu maglicu, koja su se smućkala u neki čudan koktel s kojekakvim drugim supstancama koje su čudni strani ljudi donijeli sa sobom i počeli konzumirati po novom šanku, još novijem stolu"."

Miha, još jedan član benda, budi se u vlastitome ormaru.

"Tek kad je odgurnuo ormar koji se poput starog stabla prelomio na pola, shvati da su vrata iza njega. Kako se ormar našao na vratima, a on u ormaru?"

Jakov koji svira bubnjeve, također ima "rupe u sjećanju, uopće se ne sjeća kako je sinoć dozvao Roberta i kako je dospio ovdje nakon svađe sa starom. Osim toga danas još nije čuo na desno uho niti dobro vidio na desno oko. Nije imao vidljive ozljede pa pripiše to progutanim supstancama. Baš su se ubili."

A Nora se boji kad je puno ljudi gleda. Ali ujutro je sama i priprema slastan objed.

"Pogled na sat pokrene nervozu; opet će kasniti u školu. Pojuri stoga u kupaonicu i počne se šminkati [...] podloga, korektor, puder, konturiranje, obrve, crno sjenilo, crni tuš, trepavice... mogla bi to obaviti u mraku koliko je dobro poznavala svoje lice.

Strese nekoliko zrnaca pudera s majice i ruka joj klizne do struka. Nagla je misao skameni iznutra. Navala panike udari je poput vala. Bojažljivo prođe rukom oko struka kao da otkriva nešto strašno, a onda naglo napne remen i zategne ga za dvije rupice. Izraz bola joj preleti licem, ali brzo namjesti osmijeh, podigne mobitel i snimi nasmijani selfie i brzo ga pozicionira na Instagram." 

Tako saznajemo da na slici nije ona prava. Prava Nora uopće ne jede jer misli da nije dovoljno vitka. Njezina prijateljica Rebeka ništa ne shvaća.

"Pogledala je Noru prijekorno: imala je sve: i savršenu kožu ispod debele fasade pudera, super stas, koji je iz nekog glupog razloga skrivala pod crnim širokim krpama... mamu i tatu koji su joj kupovali sve što je htjela, svaku sezonu nove marte, sva odjeća samo markirani Killstar, svi albumi omiljenog joj benda Amon Amarth, i svi su je htjeli za frendicu, a dečki za hodanje. A ona je bila tako nekako ravnodušna i stalno loše volje."

Toga jutra, "Rebeka se zagleda u frendicu: pogrbljena prilika u crnom, ljubičaste kose, polako je hodala prema njoj jako umornim korakom."

Naravno, ni Rebeka nije bez briga. ..."kod većine je osjećala da im škola dođe kao prostor za ubijanje vremena – neka razonoda, to više što su oni, u Umjetničkoj, doista većinu vremena provodili u radionicama i atelijerima igrajući se bojama, glinom, materijalima... No njoj to nije bila igra [...] Znala je da samo malo još mora biti strpljiva i da će naučiti sve što su znale Nore i Mije, ali one nikad neće znati ono što je ona znala: da moraš vjerovati u mnogo više od onoga što vidiš oko sebe, u beskrajne paralelne svjetove koje ćeš oslikavati na svojim papirima i platnima“. 


Kasnije, istog dana


Miha se drogirao tabletama ecstasyja i u posljednjim svjesnim trenutcima mobitelom je pozvao Krisa.

"Opet... Uopće se ne sjeća kako se našao u bolnici, samo se sjeća da mu je dok su čekali na prijemnom Kris rekao da se popeo po oluku do njegove sobe i razbio prozor da uđe u sobu, te da je morao zgurati ormar na stranu da bi oni iz hitne mogli ući."

Kris je, iznerviran i nenaspavan, na školskom dvorištu opazio Noru. Ona je išla u susjedni razred, a Miha ju je nedavno zvao da im bude prateći vokal.

"Nešto na njezinu blijedom licu i crnim upalim očima uokvirenima mrakom magnetski mu je prikovalo pogled, a slabašni titrav osmijeh koji je dobio za nagradu za pažnju poput omče se ovio oko njega i privukao ga. [...] Netko mu je dodao grubo smotanu cigaretu preko ramena i [...] Gotovo je zaboravio da mu je trećina benda zaglavljena u bolnici, da se sprema za nastup, a nema pojma gdje mu je gitara, da možda ima potres mozga jer od sinoć ga zanosi u hodu".

Mihi u bolnici "krišom pokaže tri trokutaste tabletice s ugraviranom munjom. Miha posegne rukom, ali Kris zaklopi dlan i vrati ga u džep.

– Ti si svoj dio zeksal sinoć. To je za večeras.

– U je....Večeras! A kak bumo? Kak bute? Ja sam ovdje ziher zaglavil!

Kris pokunjeno slegne ramenima:

– E da si nam ti jedini problem! Od sinoć nemam pojma di mi je đitra! Frontmen bez đitre! Imaš ti kakvu ideju?

Miha smrknuto odmahne glavom:

– Imo si ju u vagonu i jedino mi je logično da si je tam ostavil."

Kris se nije sjećao, a Miha nije bio u pravu. Prijatelj mu posuđuje gitaru, dok je njegova... Ne, neću vam odati!


Još malo o Nini


Ekipa je imala omiljena mjesta u omiljenom kafiću, a "u samom bi kutu uvijek sjedila Nina, tiha cura s fotodizajna, koja je uvijek bila tu, ali se nitko nikad nije mogao sjetiti da je s njom razgovarao o nečemu posebnom. Bila je nešto kao prva prava grupika benda, dolazila ih slušati pod prozor garaže u kojoj bi vježbali kad god je znala da su tamo, ali nikom to ne bi pri znala, a doznali su za to kad ju je Rebeka vidjela kako stoji na sanduku s logom Ožujske uha priljubljena uz garažni prozor. I pokazalo se da zna sve stvari benda. Uz nju bi se obično stisnula Rebeka, dobra sa svima i pretjerano ljubazna čak i kad bi normalan čovjek izgubio živce.

Jakov se muči dizajniranjem plakata za koncert. Baš tada Nina objavljuje post na fejsu i na Instagramu.

"Jakov otvori objavu i vidi fantastičan plakat – snimku benda s jednog foto sessiona za promomaterijal od prošle jeseni. Skužio je kad je fotka snimljena po grafitima napuštene bolnice u backgroundu, ali ovu fotku nije vidio. Otkud ju je samo Nina iščupala?! Ali ne samo to, tako ju je dobro obradila i dodala sve elemente: i ime benda i naziv zadnjeg albuma, te termin današnjeg nastupa, da je odluči angažirati da im to radi i u buduće. Baš je imala feeling za fotodizajn. Sve mu se sviđalo toliko da i kad je odlučio doraditi nešto, dodati svoj touch nije imao što, nego je samo preuzeo Ninin dizajn i poslao ga u WhatsApp grupu dečkima. Kris mu je uzvratio emotikonom palac gore."

Nina je istoga dana pogledom ohrabrila Miju, a Mihi pokazala ljestve pomoću kojih će pobjeći iz bolnice.

"Bila je zadnja osoba na koju bi pomislio da bi mogla ovamo doći jer jedva da su ikad razgovarali. Jednom o alergiji na jagode, drugi put o čudnim snovima za koje im se čini da ne prestaju s buđenjem. Možda je ovo bio takav neki čudan san koji ih je oboje usisao, jer je svjetlo u backgroundu bilo totalno nestvarno, baš ko i njezina pojava na livadi ispred bolnice."

A pred koncert, među publikom, "Nina je blistala kao nikad u vilinski bijeloj haljinici do pola bedara. Primijeti ih, mahne im i nasmiješi im se."

I ja se, dragi čitatelji, smješkam vama! Jer, slijedi najuzbudljiviji dio romana "No Name – Klinci s Ranžirnog". Kako je bilo na koncertu i zašto toliko spominjem Ninu, lako ćete sami pročitati.

Na kraju vam prenosim i malu mudrost koju sam čula od spisateljice Snježane Babić Višnjić:

– Na početku i na kraju imamo sebe i one najdraže koji nas griju



petak, 26. lipnja 2026.

Kristijan Modrušan | Balkankan


Nasilje ima neugodnu stranu
drži ogledalo okrenuto ka društvu
pokazuje ono što ne želimo vidjet'
pa pogled svoj svrćemo u stranu

Branimo se da nismo mi krivi
već su zaslužni neki tuđi oci
hladna i okrutna neka tuđa djeca
kojima malo znači što su živi

Nasilje u porastu, nasilje u domu 
kućama, ekranima, teveu
na ulici usred dana i noći
žrtve se nemaju obratiti komu

Ubijamo žene, mlatimo djecu 
mlade učimo gnjevu i bijesu
sve probleme rješavamo šakom
udri slabog, oprosti jakom

Zgazi, opali, zgnječi
slomi, izoliraj, spriječi
zadavi, odbaci, sahrani
ne daj mu/joj da se brani

Nasilje ima naviku ružnu
biti odraz potisnutoj tami
podsjećajuć' na istinu tužnu
nasilnici smo mi sami

Gradska knjižnica Kaštela poziva vas na Priče uz ognjište - festival pripovijedanja, priča i starih igara

 




Priče uz ognjište ponovno stižu u Kaštel Sućurac – obiteljski dan bez ekrana, pun priča, igre i mašte

Nakon iznimno uspješnog prvog izdanja, festival pripovijedanja Priče uz ognjište Gradske knjižnice Kaštela ponovno će u četvrtak 2. srpnja 2026. od 15.00 do 23.00 sata u Parku Gojača u Kaštel Sućurcu okupiti djecu, roditelje, bake i djedove te sve ljubitelje priča, pripovijedanja, knjiga, starih igara i druženja u prirodi.

Ideja festivala nastala je iz želje da se djecu i obitelji barem na jedan dan vrati u vrijeme kada su se najzanimljivije priče pričale uz ognjište, pod krošnjama stabala i uz more, u dvorovima ispred kuća, u društvu obitelji i prijatelja, bez ekrana, mobitela i interneta.

Posebno mjesto na festivalu zauzima pripovijedanje kaštelanskih legendi, predaja i priča koje je od zaborava sačuvala Renata Dobrić, ravnateljica Gradske knjižnice Kaštela, koja je ujedno i idejna začetnica festivala Priče uz ognjište, i autorica knjiga „Vilinska stijena“, „Kako je Luka naučio čitati“, „Legenda o sućuračkom topu“, „Priče uz ognjište“ i „Kaštelanske legende, priče i predaje“.

Tijekom cijelog poslijepodneva posjetitelji će moći sudjelovati u brojnim aktivnostima podijeljenima u četiri tematske cjeline – Vilinski kutak, Kreativni kutak, Srednjovjekovni kutak i Zaboravljene igre.

Djecu očekuje:

  • pletenje vilinskih pletenica

  • oslikavanje lica

  • izrada vila od papira, vilinskih  vjenčića i knjižnih oznaka (straničnika)

  • izrada mačeva i kruna od kartona

  • crtanje likova iz priča i bajki

  • gađanje lukom i strijelom

  • mačevanje drvenim mačevima

  • srednjovjekovni vrtuljak

  • radionica glagoljice

  • trlja, zoga, na plovke i druge igre naših starih

Posebnu će pozornost privući velika natjecanja tijekom dana: skakanje u jutenim vrećama, potezanje konopa, potraga za vilinskom pričom (slikovnicom), obiteljske igre roditelja i djece, najbolji rad napisan na glagoljici i ostalo.

Večernji dio programa započinje okupljanjem uz ognjište, nakon čega slijedi središnji događaj festivala – pripovijedanje kaštelanskih legendi, predaja, priča te kazivanje uspavanki, brojalica i drugih usmenih oblika uz koje  se nekada živjelo uz ognjišta naših predaka.

Nakon pripovijedanja posjetitelji će uživati u glazbenom programu uz ognjište za što će biti zadužen Moonlight Band  koji će dodatno upotpuniti čarobnu atmosferu ljetne večeri pod krošnjama parka Gojača.

Na festivalu Priče uz ognjište sudjelovat će i postrojba Kliški uskoci, a pokrovitelji festivala bit će, uz Grad Kaštela i Turističku zajednicu grada Kaštela Nird d.o.o. i Ribola te Obrt Slatkiš koji će sve sudionike počastiti „kaštelanskin pršurataman“.

Ulaz na festival i sve aktivnosti je besplatan.

Tijekom festivala sva će se djeca do 18 godina moći besplatno upisati u Gradsku knjižnicu Kaštela, dok će za obitelji biti pripremljene posebne pogodnosti za upis.

Pozivamo sve obitelji da nam se pridruže i provedu dan ispunjen pričama, smijehom, igrom i zajedništvom – baš onako kako su to nekada činili naši stari - uz ognjište, pod krošnjama stabala, bez mobitela i ekrana.

Više informacija na 021 226 001.

U slučaju lošeg vremena, festival će biti odgođen.


S poštovanjem,

Gradska knjižnica Kaštela