Izložba
NERA DEŠKOVIĆ I BRUNA RADELJA: PROSTORI REGULACIJE
Otvorenje izložbe: srijeda, 5. 3. u 19 sati. Izložba ostaje otvorena do 19. 3. 2025.
Vizual: Bruna Radelja
Autorice rad temelje na vlastitom življenom i umjetničkom iskustvu vezanom za teme tijela, emocija, misli, memorije i mozga. Segmenti predstavljeni u izložbenom formatu rezultat su njihove dugotrajne suradnje i istraživanja, u čijoj je osnovi prijateljstvo. Polazeći od ideje da je s minimalnim ulaganjem moguće izgraditi fizički i mentalni prostor koji je podržavajući i uvažavajući prema pojedincu, kao i prema zajednici, galerijske izloge tretiraju kao dvosmjeran medij za artikulaciju i vizualizaciju temeljnih postavki rada. Vizualnu osnovu čini spoj fotografskog materijala koji kombiniraju s crtežom i tekstovima, stop animacijom i videom. U središtu kompozicija izvedenih na licu mjesta fotografije su samih autorica snimljenih u različitih pozama koje ukazuju na fizičku i mentalnu isprepletenost i mogućnosti razrješenja različitih napetosti. Intervenirajući u fotografije tekstom i crtežom, autorice upućuju na procese razumijevanja, prihvaćanja i doživljavanja iz kojih je moguće kreirati prostor baziran na iskrenosti i odgovornosti u susretu s drugim – prostor regulacije.
Fotografski materijal predstavljen je i u mediju umjetničkih knjižica, minimalistički izvedenih i ručno uvezanih, kao i kombinacijom teksta, slike i crteža kroz koji autorice rekreiraju vlastiti odnos. Jedan od alata koji koriste je detaljno fotografsko i video bilježenje vlastite svakodnevice. Mnoštvo materijala iz ovog obiteljskog i prijateljskog arhiva postaje poetična meditativna vizualna kontemplacija koja objedinjuje bivanje u krajoliku kao širu sliku i kao detalj, kao plan i pojedinost, ili pak, u intimnom formatu projiciranom unutar prostora Galerije, prenose svakodnevicu u kojoj glavnu ulogu imaju Nerina djeca. Na ovim temeljima život upisuju u umjetnost i obratno, pa različiti elementi umjetničkog djelovanja, izraza, estetike, alata i strategija postaju baza koja oblikuje njihove stvarnosti. (...) Polazeći od iskustava, znanja, eksperimentiranja i istraživanja grade zajednički rad temeljen na suradnji i podršci, preplitanju njihovih osobnosti, estetika, energija i karaktera oko kojih grade priču. Ona govori o emancipacijskoj snazi odnosa koji počivaju na bliskosti, o njihovoj mogućnosti da osnaže, transformiraju i podrže egzistenciju u nesigurnim vremenima te na razmeđu dokumentarnosti, arhiviranja, vizualnog oblikovanja i umjetničkih strategija ocrtava propusnost granice umjetnosti i života.
iz predgovora, Petra Dolanjski Harni
Nera Dešković, rođena je 1980. godine u Splitu. Magistrirala je Nove medije na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2016. godine. Sudjelovala je u mnogim filmskim i umjetničkim projektima te izlagala na više grupnih i samostalnih izložbi te javnih performansa u Zagrebu, Splitu, Beogradu; neki od njih su Galerija Prozori, ALU, Galerija Greta, Pogon/Kontejner, Vizura Aperta, Zez, festival Femix, Kašetarnica. Održava multimedijalne iskustvene radionice za djecu i odrasle kao dio svog pedagoškog i umjetničkog rada i predavanja vezana za teme kojima se bavi. Vođenjem radionica bavi se od 2009. godine, a 2020. završava stručno usavršavanje za Montessori pedagogiju. Godine 2023. pokreće projekt Pinikon u kojemu organizira i vodi senzorno-iskustvene radionice za djecu po vlastitoj metodi rada. Od 2025. godine članica je HDLU-a.
Bruna Radelja, rođena 1995. godine u Splitu. Magistrirala Film, medijsku umjetnost i animaciju 2018. godine na Umjetničkoj akademiji u Splitu. Sudjelovala na više skupnih izložbi (Galerija Bačva, Zagreb; White Room/Red Gallery London; KIC Zagreb; MKC Split; Fotoklub Split) te organizirala samostalnu izložbu fotografija i vizualnih knjižica naziva No Poetry u Splitu. Fotografije, video radovi, animacije i instalacije prikazivane su u sklopu raznih festivala, radionica i natječaja (Split, Zagreb, Zadar, Šibenik, Brač, Poreč, Rovinj). Sudjelovala je u izvedbi umjetničkog rada Memorija (2020.) i projekta Pinikon (2023.) autorice Nere Dešković, s kojom djeluje u organiziranju i održavanju multimedijalnih iskustvenih radionica za djecu i odrasle.
///////////////////////
Program podržava Ministarstvo kulture i medija RH i Gradski ured za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba.
Nema komentara :
Objavi komentar
Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.