Kolumne

Jelena Hrvoj
Patnje mladog autora

Eleonora Ernoić Krnjak
Rozin kutak

Martina Sviben
S kodom bluesa i balade

Mirjana Mrkela
Ispovijed jedne čitateljice

Aleksandar Horvat
Kajkavsko najže

srijeda, 11. svibnja 2022.

Bilosnićeva „Spomenica 2021.“


Mjesec dana poslije izlaska iz tiska „Spomenice 2020“ Tomislava Marijana Bilosnića, tiskana je „Spomenica 2021“, svojevrsni biografsko-bibliografski zbornik o svemu onome što je tijekom 2021. godine pratilo umjetničko djelo, književnika, slikara i fotografa Tomislava Marijana Bilosnića. Kao i „Spomenica 2020“, tako je i „Spomenica 2021.“ tiskana na 232 stranice u istom formatu i grafičkoj opremi. 

„Spomenica 2021.“ podijeljena je u dvanaest poglavlja, kako slijede: Posvete, Nagrade i zahvalnice, Knjige, TMB u antologijama i zbornicima, Poezija, Putopis, Eseji i prikazi TMB-a, Tekstovi o TMB-u, Razgovori, Vijesti, Bibliografija o umjetničkom djelu Tomislava Marijana Bilosnića , čemu je dodana biografija autora, popis njegovih izdanja i zaseban foto album.

Ovoga puta u posvetama nisu radovi posvećeni autoru, već Bilosnićeva posveta rano preminulom Ivici Matešiću Jeremiji, kolegi i prijatelju, književniku i časniku HV-a. Knjigama tiskanim tijekom 2021. godine, iz tekstova dr. sc. Božice Pažur i  izv. prof. dr. sc. Sanje Knežević, posebna se pažnja poklanja knjigama Izabrani putopisi i Izabrani eseji, ogledi i kritike, Knjigama VIII. i IX., Izabranih djela Tomislava Marijana Bilosnića. Slijedi tekst o Bilosnićevoj zbirci na rumunjskom i engleskom jeziku „Don Quixote on Fifth Avenue“ objavljen u Rumunjskoj,  o kojoj svoje mišljenje donose dva američka pjesnika i kritičara, Johnn Tischer iz Tepoztlana u Meksiku i Michael White iz Sjedinjenih Država. 

Od Antologija u koje su uvršteni Bilosnićevi pjesnički radovi spominju se „Nouvelle anthologie mondiale“ koju je sastavila francuska pjesnikinja Noëlle Arnault, antologija hrvatska poezije „Moja najdraža pjesma“ koju je sastavio Stojan Vučićević, a koja je tiskana tek 2021. godine, kao i zbornici „Eseji za Skopje“ i  „Uskrsla lica Vukovara“.

Od poezije Bilosnić objavljuje prvotiske iz svoje pjesničke radionice pod zajedničkim naslovom „Pčele, cvrčak i mrav na krilima leptira“, te ciklus pjesama na španjolskom pod naslovom „Tigar šeta Sveučilištem u Salamanci“. Putopisi objavljeni u „Spomenici 2021.“ odnose se na Bilosnićev boravak u Hemingwayevoj kući u Havani na Kubi. Eseje prikaze i zapise Bilosnić posvećuje  pjesnicima okupljenim oko udruge Hrvatske iseljeničke lirike New York, Zvani Črnji, Vesni Parun, Ivi Govorčinu Picassu i gradu Skopju, dok o Bilosnićevom pjesništvu pišu peruansko-španjolski pjesnik, akademik Alfredo Pérez Alencart, portorikanski pjesnik i sveučilišni profesor David Cortés Cabán, te književnici Mato Nedić i Siniša Vuković.

Vijesti, prethodno objavljene u novinama, revijama i društvenim mrežama, koje prate Bilosnićevo stvaralaštvo i djelo, u „Spomenici 2021.“ zauzimaju punih 39 stranica, dok je Bibliografija Tomislava Marijana Bilosnića za 2021. godinu objavljena na slijedećih 36 stranica „Spomenice“. 

Foto album „Spomenice“ prati Bilosnićev put, susrete i nastupe tijekom 2021. godine u domovini, kao i u inozemstvu, u Bosni i Hercegovini, Sloveniji, te više gradova u više navrata u Mađarskoj, Austriji i Njemačkoj. 

U jubilarnoj godišnjici kad Bilosnić obilježava 75. godina života i 55. godina umjetničkog djelovanja, ova „Spomenica 2021.“, vrijedan je biografsko-bibliografski doprinos ne samo njegovoj obljetnici, već i budućem izučavanju i praćenju djela, rada i aktivnosti ovog svestranog umjetnika koji „privlači naročitu pažnju i brojem objavljenih knjiga, i širinom umjetničke preokupacije, kao i svojom biografijom u užem smislu riječi“, kako je davno zapisao književnik Stanislav Bašić. 


Nema komentara :

Objavi komentar

Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.