Danas je 84. rođendan istaknutog i nagrađivanog pisca za djecu i humorista Josipa Balaška. Po zvanju je diplomirani inženjer strojarstva, ali ustrojio je svoje pero da svake godine stavi točku na najmanje jedno novo djelo za velike ili male čitatelje pa je do sada potpisao osamdesetak naslova. Gotovo sedamdesetak je knjiga pjesama, priča, romana i scenskih igri namijenjenih djeci mladeži, od kojih je 55 slikovnica. Uz jednu knjigu humorističke proze, objavio je i sedam zbirki aforizama, između kojih ističemo kapitalnu monografiju Hrvatska aforistika 1847. – 2018. (Zagreb, 2019.) u kojoj je izabrao po nekoliko aforizama iz svake dostupne knjige aforizama i mudroslovica (s naslovnicama) u proteklih 170-ak godina.
Ove je godine u vlastitom izdanju objavio novu aforističku antologiju Misaoni gejziri u kojoj je, koristeći se s više stotina knjiga i humorističkih zbornika, na 230 stranica izabrao ponajbolje aforizme posložene u 22 tematske cjeline. Zastupljeno je više od 200 autora, od najstarijih iz 19. stoljeća do najmlađih koji još nisu objavili samostalnu zbirku aforizama. Karikature i ilustracije u knjizi izradio je Darko Zloušić Tici.
„Hrvatska aforistika danas napreduje kvalitetom i količinom objavljenih aforističkih radova, ali traži naklonost hrvatskih čitatelja za ovakvim štivom. Knjiga je prvenstveno sastavljena za čitatelje. Zastupljenost autora po broju aforizama ne odražava u potpunosti vrijednost autora. Pravilo pri odabiru bilo je da je bolje zastupiti pet autora s po jednom knjigom, nego jednog s pet knjiga... Iako se aforizam definira kao duhovito i sažeto oblikovana misao, mnogi su je aforisti proširili i produbili s puno žuči, gorčine i kritike. Takav pristup prikladan je za neka poglavlja. Druga poglavlja traže nježnost, blagost, dobronamjerno duhovito poučavanje, duhovnost... Izabrane su one teme koje su u privatnom i društvenom životu u svakodnevnom fokusu, pa bi takva tematika mogla najprije potaknuti na čitanje.“ – ističe priređivač Balaško u predgovoru ove knjige koncentrirane kritičke hrvatske pameti.
Vrijedni su i prilozi na kraju knjige, koji će olakšati posao budućim antologičarima, a to su abecedni popisi uvrštenih autora po poglavljima te korištena aforistička literatura.
Lijepom je metaforom Balaško počastio svoju novu knjigu – Misaoni gejziri. Gejziri su nagla i neočekivana postvulkanska izbacivanja tople vode iz dubina zemlje, baš kao što i aforizam nakon vulkanskih sagorijevanja nepotrebnih riječi u dubini duše odjednom šikne iz glave i svojom vrelinom opeče mete i ciljeve koje poštrca svojim ljekovitim umnim kapima.
* * *
Izbor misli iz knjige:Teško satiričaru kad su njegovi na – vlasti.
Zvonimir Balog
Dobar aforizam je k'o dobra melodija. Zvuči nekako poznato.
Zoran Bašić
Ne mogu govoriti o svojim manama. Pišem aforizme, a ne romane.
Jandre Drmić
U nekim državama aforistima se priznanja uručuju sudskim putem.
Marko Grgićević
Često je teško razlikovati crni humor od svakodnevnog.
Pajo Kanižaj
Pravome se humoru ne smije do suza nego kroz suze!
Pajo Kanižaj
Bijedne li satire koju vlast kažnjava hvalama.
Zlatko Stipaničić Aurel
Satiru shvaća onaj tko između redova ne vidi bijelo, već crno.
Vlado Šimenc
Smijeh je čovjekova osobna iskaznica.
Marija Vrbetić
Aforizam je kao rendgenska zraka u olovno vrijeme.
Darko Žigrović
Obični pjesnici kažu što oni osjećaju, a dobri što ti osjećaš.
Nikola Andrić
Nema komentara :
Objavi komentar
Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.