Nakon prve zbirke poezije Kugla nasred neba (KC Kalliopa, 2007.), ponovno se susrećemo sa stihovima književnice Sanje Beraković u zbirci Ona pokraj, gdje je svojim senzibilitetom, stručnošću, ali i talentom, ispisala cijelu jednu životnu priču utkanu u četiri ciklusa zbirke: Pokraj sebe, Pokraj vas, Pokraj tebe i Pokraj njih.
Njezine pjesme nastaju kao nešto doživljeno, duboko proživljeno – kao trenutni zapis ispovjednog lirskog karaktera. U ciklusima zbirke progovara kroz životne uloge u kojima se našla, ulogu kćeri, supruge, majke, prijateljice.
Njezine su pjesme pjesme radnje, pjesme glagola.
Pjesnikinja je duboko svjesna međuljudskih odnosa u kojima propitkuje okolinu i traži svoje mjesto pored njega, pored njih, i dok se po osnovnoj, nepromjenjivoj logici života sve što postoji polako u prolaznosti urušava, pjesnikinja spontano proustovski misaono kroz monolog, pokušava stihom prodrijeti u bit međuljudskih odnosa u želji da bude prihvaćena, ali i potvrđena, iako ogoljena i ranjiva. Sanja se izražava slobodnim stihom, komunikacijski prohodno kroz tristih i dvostih, pjesme odišu ispovjednim karakterom, dok su tematski ženskog izričaja, u kojem se propitkuje odnos u braku, odnos prema djeci i majčinstvu, fizičkom izgledu.
Pjesme su pisane u kratkim formama, bez rime, podcrtavajući poetsku snagu da se s manje kaže više.
U prvom ciklusu ponire u sebe tražeći snagu (Ja vjetrenjača, stvaram svoju snagu), uzroke boli (Koliku sam to/ rupu iskopala u sebi? Kad?) i onu „bezrazložnu“ sreću u sebi ( Pred spavanje odgovaram/ Sretna sam).
Drugi ciklus Pokraj vas intimni je zapis nježnosti, ganuća, obiteljskih odnosa (Smiješiš se./ Smiješim se./ Oko nas miris snova naše djece.), kronika zajedničkog rasta i pada (Okrenut ću se Sebi/ i zavodljivo pitati: / Zašto su ti oči crvene?). Iako pomalo teškog realističnog sadržaja, pjesme nemaju puno zagonetnih slika, jezičnih smionosti i metafora.
Pokraj tebe je izbor pjesama u kojima se pjesnikinja ogoljuje blagim, iskrenim, a tako bliskim pismom u kojem se svaka žena vrlo lako može pronaći ( Tebe najviše volim plodnim danima/ svojim sretnim hormonskim vrhuncima). Stihovima propitkuje odnos između ljubavnika, ženski pogled na vlastito tijelo i slobodu (Ostah za štednjakom/ za stolom/ u krevetu/ zakopčana/ poslušna/ ta netko je morao platiti). Kroz sve pjesme ostavlja se dojam želje za potvrdom da je dovoljno dobra i vrijedna biti prihvaćena i voljena takva kakva je.
Posljednjim ciklusom Pokraj njih, snažnijim, samosvjesnijim stihovima jačih slika i naglašenih suprotnosti, poigrava se cinizmom (Kako te grickam, nagrizam, žderem), medijskim simbolima ( Dođi, Batmane…bar jednom...), pa i ponekom psovkom (Koji kurac plačeš/ nebo te voli kišom) te gradi novi svijet, odijeljen i poseban, snažan u svojoj cjelovitosti, čime zaokružuje zbirku kao intimnu kroniku jednog novog uspona.
Na kraju analize Sanjine zbirke pjesama, citirala bih predivnu književnicu Vesnu Krmpotić, a ujedno Sanji želim puno ljubavi i prihvaćanja, te puno uspjeha u daljnjem radu jer se zbirkom pjesama Ona pokraj, nakon podužeg perioda u odnosu na prvu zbirku, nametnula i utrla put svojim budućim zbirkama u suvremenom hrvatskom pjesništvu.
Nema komentara :
Objavi komentar
Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.