Kolumne

Jelena Hrvoj
Patnje mladog autora

Eleonora Ernoić Krnjak
Rozin kutak

Martina Sviben
S kodom bluesa i balade

Mirjana Mrkela
Ispovijed jedne čitateljice

Aleksandar Horvat
Kajkavsko najže

utorak, 1. srpnja 2025.

Teodor Horvat | Rođen uz zvuke orgulja

 

U bivšoj kući redovnica, tamo gdje su one nekada živjele i vodile vrtić za predškolsku djecu, ugledao sam svjetlo dana. To je bila skromna soba, s ispranim drvenim podom od mekog borova drveta koji je nekoć pucketao pod koracima sestara. Zidovi su bili natopljeni mirisom tamjana i voska nagorjelih svijeća, a tišina nije bila prazna — u njoj su živjela sjećanja, njihove molitve koje su još uvijek lebdjele u zraku.

Svaki miris i šapat tada je pričao priču: vosak svijeća, starinski sapun, i vjetar koji je kroz napuklo staklo donosio miris vrta — tvrdoglavu ljepotu koja se opirala zaboravu.

U ušima mi i danas odzvanja glas moje majke — svjedokinje vremena kad se moj život rađao u sjeni kuće u kojoj su nekada živjele i radile redovnice. Nije bilo struje, ni tekuće vode, ali je bilo ono što ni bogatije kuće nisu imale: mir srca i glazba duše.

Te večeri, u polutami bez svjetla, ležeći na starom krevetu od kovanog željeza s madracem punjenim kukuruznom šuškom, moja se majka borila s porođajnim bolovima. Dok je novi život dolazio na svijet, začula je orgulje. Duboki, svečani ton — bez jasnog izvora. Radio nije postajao. Struje nije bilo. Nitko nije mogao svirati. Ipak, glazba je bila tu.

Ne znam je li to bila zbilja, milost, sjećanje ili dar. Ali vjerujem da sam rođen s tom čudnom, veličanstvenom glazbom orgulja u ušima. Tek kasnije, s plačem na usnama, kao ostala djeca. Bio sam dočekan nečim višim od riječi — nečim svetim. Nečim što i danas volim slušati — taj dostojanstveni zvuk orgulja, glazbu koja kao da dolazi iznutra.

U tim krajevima najčešće se svirala violina. U rukama mađarskih, slavonskih i baranjskih glazbenika ona je tiho plakala i cviljela, govorila je jezikom polja, dvorišta, tuge i ljepote. Orgulje su, pak, bile rezervirane za Boga. “Božanska glazba”, govorili su stariji.

Možda je to bio oproštajni akord samostana, koji se polako povlačio iz sjećanja sela. Možda tihi pozdrav sestara, čije su molitve još visjele pod svodovima — nevidljive, ali prisutne. A možda se jednostavno prostor i sjećanje stopili u jedan zajednički zvuk — i odsvirali uvod u moj život.

Znam samo jedno:

Tog trenutka nije bila tišina. Bila je glazba


Slava Rosandić | U orbiti


Mami me
neutaživa 
žudnja
ka vrtnji oko Zemlje;
šesnaest puta
u nemirnome danu
kao mahniti
let
u vrtolet
duž orbite...

Zašto mi se 
tako prokleto 
tako pohlepno
tako pripadno
žuri postati 
česticom 
svemira?

Osjećam:
da, 
baš to
je krajolik
u kojem sam već obitavala
u kojem ću 
općeprihvaćena
kao bilijunta
čestica
bivati trajno - 
jer
beskrajni svemir - 
moj je trajni dom.

Uspješno održan projekt "U srcu prirode" kod špilje Vindija


U nedjelju, 29. lipnja 2025. godine ispod špilje Vindija u Općini Donja Voća održan je projekt pod nazivom "U srcu prirode", u organizaciji Male akademije kreativnosti (MAK) uz sufinanciranje Općine Donja Voća.

Riječ je o inkluzivnom i edukativnom događanju koje je uspješno spojilo prirodu, povijest i kreativnost, okupljajući sve dobne skupine. Tijekom trajanja projekta, posjetitelji su imali priliku sudjelovati u raznim zanimljivim aktivnostima:

  • Mali istraživači – radionica iskopavanja i istraživanja fosila za djecu

  • Život u špilji – likovno-kreativna radionica inspirirana prapoviješću

  • Crtanje akvarelom – umjetnička radionica za odrasle

  • Šetnja do špilje Vindija – vođeni obilazak lokaliteta uz edukativnu priču

U nekoliko manjih grupa, članovi udruge MAK vodili su posjetitelje do špilje Vindija, pričajući im zanimljive činjenice o povijesti lokaliteta. Djeca su se posebno veselila istraživanju i iskopavanju fosila, dok su odrasli uživali u slikanju i opuštenom druženju.

Više od 60 posjetitelja svih generacija sudjelovalo je u ovom događanju, a organizatore posebno veseli činjenica da su pristigli ljudi iz svih krajeva Varaždinske županije – od Donje Voće do Varaždina, Ivanca, Lepoglave, Vinice, Novog Marofa i drugih mjesta.

Organizatori ističu da se projekt "U srcu prirode" pokazao kao pun pogodak jer je dodatno povezao zajednicu, potaknuo kreativnost i svijest o važnosti očuvanja prirodne i kulturne baštine, a brojne pozitivne reakcije posjetitelja i velik odaziv potvrđuju koliko su ovakvi sadržaji potrebni lokalnoj zajednici.