srijeda, 14. 5. 2025. u 18 sati
Vizual: Sven Sorić |
Izložba ostaje otvorena do 22. 5. 2025.
„Prostor grada je za Danila Milovanovića mjesto plastičnog zbivanja koje odražava njegove neuralgične točke. Gradbeni materijal koji koristi u svom umjetničkom radu zato redovito nalazi upravo u jednostavnim fragmentima urbanog tkiva. Stoga je ishodište rada Strah od letenja pronašao upravo u prostornoj situaciji koja uokviruje Galeriju Prozori. Odlučio se „dovršiti” proces obnove prekrivanjem čitave donje etaže identičnom crnom mrežom. Lijepljenjem piktograma ptica po staklu te postavljanjem bodlji u nizu uz prozorske rubove dodatno naglašava stvorenu barijeru. Prisvaja elemente mreže, bodlji i piktograma, kao i njihov vizualni jezik, te ih istovremeno postavlja kao artefakte i smetnje koje ovdje priječe put i pogled. Strah od letenja time dobiva svoj vizualni pečat, a humorna nota do izražaja dolazi kroz izjednačavanje prolaznika_ca s pticama. Upravo smještanje blokirajuće kompozicije na inače pristupačan nivo prve etaže postaje problematično i za ljude, osobito kada se nađu u interakciji s mrežom. Odjednom su u nezahvalnoj poziciji neželjenog gosta koji u javnom prostoru može biti, ali ako baš mora.
Otežanom prilazu do prostora knjižnice umjetnik nudi antipod u obliku ptičje kućice postavljene na obližnjem travnjaku koja kao da govori Ptice, dobrodošle! Dok na pročelju zgrade elementi poput mreže, piktograma i bodlji ograničavaju zadržavanje ptica čime se posredno sprečava nakupljanje njihovog izmeta, postavljanje kućice povećava mogućnost za to. Štoviše, umjetnik namjerno odabire kućicu, čiji mehanizam omogućava prolaznicima da kućicu spuste, napune hranom i vrate u zrak. Postavljanjem kućice iznad glava, a u slučaju strpljivog zadržavanja pod kućicom, povećava šansu da prolaznika_cu „doleti“ sreća. Ovdje uloga čovjeka i arhitekture izražava gostoprimstvo spram ptica, kao što je potencijalna nelagoda zbog prljave odjeće ili kose pretvorena u dobro znamenje.”
iz teksta Irene Borić
////////////////////////////
DNLM (Danilo Milovanović, 1992., Banja Luka) je interdisciplinarni umjetnik s ljubljanskom adresom. Magistrirao je na Akademiji za likovnu umjetnost i dizajn Sveučilišta u Ljubljani. Bio je na studentskoj razmjeni na UMPRUM-u u Pragu. Nekoliko je puta nominiran za nagradu OHO. Dobitnik je studentske Prešernove nagrade Akademije likovnih umjetnosti u Ljubljani (2020.). Primio je državno priznanje Riharda Jakopiča (2025.). Od 2012. do 2018. stvarao je unutar kompleksa autonomne tvornice Rog, gdje je od 2015. do 2018. pokrenuo i vodio galeriju Zelenica. Od 2019. do 2021. boravio je na umjetničkoj rezidenciji u Švicariji (MGLC) u Ljubljani. Trenutno radi u Autonomnoj kulturnoj zoni Metelkova. Izlagao je u galerijama Aksioma, Tobačna 001, Škuc; MSUM Metelkova, na 35. Grafičnem bienalu u Ljubljani; Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci; Miklovoj hiši u Ribnici; EC124H u Kopenhagenu; 7. Urban art bienalu u Völklingnu; Begehungen u Chemnitzu; Bienalu suvremene umjetnosti Južne Amerike; BienalSur u Montevideu; Miasto Ogrodow u Katowicama; EU Expo u Tel Avivu; Documenti u Regensburgu; Pražarna AB3 u Pragu.
DNLM intervenira u javni prostor korištenjem jednostavnih sredstava s ciljem stvaranja novih značenja i elokventnih situacija. Njegovu praksu obilježava društveno angažirano izražavanje izravno u javnom prostoru, s idejama u rasponu od promišljanja urbanog prostora do bavljenja svakodnevnom društvenom dinamikom koja određuje medij i pristup. Najčešće se koristi javnim performativnim akcijama, gestama, efemernim urbanim intervencijama, fotografijom i videom.
//////////////////////
Program podržava Ministarstvo kulture i medija RH; Gradski ured za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba; Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije.
Galerija Prozori / Knjižnica S. S. Kranjčevića
Zapoljska 1, Zagreb
Radno vrijeme: ponedjeljak - petak / 8 - 20h / subota / 8 - 14 h /
Tel: 38512318596
e-mail: galerija.prozori@kgz.
http: www.kgz.hr
Nema komentara:
Objavi komentar
Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.