Koncept izlaganja:
Izložba /3.11.-10.11./ je zamišljena u dva dijela: kao uvod i zaključak radionice studenata /25.-30.10.2024./ preddiplomskog studija arhitekture Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Uvodni dio je izložba autora radionice /I. Tutek, B. Lukač i S. Habjan/, a završni dio je izložba radova sa radionice studenata arhitekture. Izložbe se međusobno nadopunjuju i formiraju tematsku cjelinu.
Uz otvaranje izložbe /3.11.2024. > 18h/ predviđa se glazbeno-plesni performans umjetničkog kolektiva Car je gol.
Studenti treće godine preddiplomskog studija Arhitektonskog fakulteta u okviru prostora galerije Modulor projektiraju kompozicijski dijagram događanja – apstraktni mehanizam koji aktivira zadani segment ili cijeli prostor na odabrani željeni način /prostorni konstrukt za odabranu plesnu koreografiju uz muzičku temu s tekstom/: tema je prostor plesa, arhitektura iza pokreta u prostoru.
DIJAGRAM/grč. diagramma/ – nacrt, grafikon, skica, shema, mapa, simbol, graf, slika, pictogram… /dispozicija – UREĐAJ; MAŠINA/DISPOSITIF; DEVICE/ – „uređaj koji razmješta ili postavlja u određeni red“: sistem, mehanizam, kriterij, logika, norma, strategija, apstraktna mapa…prostorno-vremenska apstr
Važna je razlika između dvije opne gdje se proteže naš svijet: prva opna/realni svijet/ i druga opna/meta-svijet ideja i apstraktnih značenja/. Prva opna je koža Zemlje, a druga koža je dijagramatska inskripcija na prvu opnu. Ponašanje svake opne utječe na onu drugu i izaziva određenu reakciju. U metaprostoru dijagramatski modeli stvaraju stabilnost u vremenu i kontinuitet između različitih pozicija. To je otvoreni prostor dijaloga znanosti i raznih vrsta umjetnosti.
Tema je prostor u pokretu, arhitektura iza plesne koreografije na određenu glazbenu temu s poetskim tekstom. Metodom kreativnog procesa prevođenja plesnog pokreta unutar filmskog kadra /koji odgovara na glazbenu temu i poetski tekst u podlozi/ u grafički prikaz te odmicanjem od primarnog medija omogućava se iskorak u novu slobodu stvaranja prostorne forme. Plesna koreografija vodi nas do vizualne/grafičke kompozicije, a sve se oslanja isključivo na apstrakciju/procesni apstraktni grafički modeli/.
KRATKI CV AUTORA
Stanislav Habjan, pisac i multimedijski umjetnik; koristi se tekstom, fotografijom, grafičkim dizajnom, performansom, glazbom. Autor je šest knjiga proze, dvije knjige pjesama, nekoliko slikovnica i grafičkih mapa. Svoje izložbe koncipira kao interaktivne ambijente u kojima boravi kao kustos i domaćin, autor i lik. Kao alternativni predavač, sa svojom Liter-art-urom, neškolskim satom o knjigama gostuje u gimnazijama, galerijama i knjižnicama. Od 2019. nastupa s umjetničkim kolektivom Car je gol, za koji piše scenarije i pjesme.
Bernarda Lukač, mag.ing.arch. /Atelier Minerva/ sudjeluje na brojnim izložbama, radionicama, publikacijama i arhitektonsko-urbanističkim projektima. Bavi se grafičkim dizajnom, na glazbenoj sceni djeluje u sklopu post-punk sastava DDR.
Ivana Tutek, izv.prof.art.dr.sc., arhitektica /Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Kabinet za crtanje i plastično oblikovanje/, radi u nastavi, surađuje na arhitektonsko-urbanističkim projektima i znanstveno-stručnim studijama, izložbama, radionicama i publikacijama te istražuje i projektira kompozicijske dijagrame /Atelier Minerva/.
Nema komentara:
Objavi komentar
Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.