Edith Bruck je rođena 3. svibnja 1931. godine u siromašnoj i brojnoj židovskoj obitelji u malom selu Tiszakarad u Mađarskoj. Ovaj autobiografski roman u prvom poglavlju „Bosonoga djevojčica” počinje opisom sela sa Šest kuća i njenog romantičkog djetinjstva.
Početkom Drugog svjetskog rata sve se mijenja jer kao Židovi u njenom selu doživljavaju različite neugodnosti, a otac male Ditke (Edith) govori da će sve proći kad završi rat i da zlo neće pobijediti, jer Njemačka koja je zatrovala Europu mora uskoro pasti. Ali jedne travanjske zore 1944. njezinu obitelj istjeraju iz seoske kuće, odvode u geto i dalje stočnim vagonima u logor Auschwitz što je opisano u drugom poglavlju pod naslovom „11152”. Odvojena od majke i oca koje zauvijek gubi trinaestogodišnja djevojčica pomišlja kako se samo želi vratiti u mamin trbuh i nikada se više roditi. Ona sa sestrom Judit prolazi strahote i u logoru Dachau i Bergen-Belsemu.
Oslobođenjem 1945. njihove muke ne prestaju, u trećem poglavlju „Nov život” mršave kao živi kosturi lutaju i traže sestre Mirjam i Saru te brata Davida, koji su u Budimpešti ali ih ne mogu primiti. Odlazi iz Marseillesa brodom u Izrael, udaje se ali taj brak kratko traje. U poglavlju pod naslovom „Stvarnost” opisan je njen život u Izraelu. U to vrijeme ona počinje tajno pisati. Drugi muž u Izraelu je Tomi Bruck, od kojeg se također rastaje. U vojsku ne želi otići i nositi oružje i kaže „Ratovi donose samo ratove. Ja bih razoružala čitav svijet”, pa radi kao konobarica. Kasnije dobiva posao plesačice i odlazi u Atenu.To je već njen „Bijeg” u bolji život i nastavak života u Istanbulu i Zurichu. Na kraju dolaskom u sunčani Napulj, u pansion Santa Lucia na šetnici uz more za nju je bio raj – poslije svih lutanja osjeća da je to njena zemlja i posebno je oduševljena Rimom. Uči talijanski i počinje pisati na talijanskom.
Udaje se za Nela Risija (1920.- 2015.), talijanskog pjesnika, filmskog redatelja, prevoditelja i scenaristu. Na početku ove knjige „Izgubljeni kruh” kao moto su njegove misli:
„Povijest
ona istinska
koju nitko ne proučava
koja je većini danas dosadna
(koja je nebrojene zavila u crno)
jednim te potezom lišila djetinjstva.”
Na pet stranica u ovoj knjizi piše „Pismo Bogu” i traži od njega samo da se sjeća. Sjećanja su njen kruh svagdašnji jer kako sama kaže - mora prosvijetliti još koju mladu savjest u školama i fakultetskim dvoranama gdje kao svjedok pripovijeda čitav život vlastito iskustvo. Ona u svojim djelima svjedoči o strahotama Holokausta, o patnjama i težini proživljenog iskustva a o tome je pisao i poznati pisac Primo Levi s kojim je kritika uspoređuje.
Edith Bruck smatra da je njena dužnost da svjedoči i u tekstu „Pismo Bogu” postavlja tri pitanja: vjerujem li u Tebe, praštam li Zlo i mrzi li svoje krvnike. Ona odgovara: „Židov može oprostiti samo u vlastito ime, ali ja zato nisam sposobna jer mislim na druge, zatrte, koji ne bi oprostili. Samo na treće imam nedvosmislen odgovor: samilost da, prema svakome, mržnja nikada, i zato sam spašena. Siroče, slobodna, i na tome Ti hvala, biblijski Hašemu, Adonaju u molitvi, Bože svagdašnji”.
U kratkom tekstu „Napomena” na kraju knjige saznajemo da je kao devedesetgodišnjakinja poslije smrti muža sama i sada je s njom njena njegovateljica Ukrajinka Olga Uščak koju naziva anđelom čuvarom i koja joj je poput sestre. Edith Bruck i sada još piše rukom i onda tipka na svojoj staroj Olivetici pa ovom prigodom zahvaljuje njoj i mladom pisci Eugeniju Murraliju da su njen rukopis prebacili na računalo.
A kolika je vrijednost njenog djela piše kritičar Paolo D'Angelo, o tome da je Edith Bruck čitav život svjedočila o tragediji židovskog narod i držala živim sjećanje na to što su nacizam i njegovi poslušnici prouzročili u Europi - kako bi prvenstveno mlade naraštaje potaknula da odbace nesnošljivost, fanatizam i rasizam. U svojoj dugoj književnoj karijeri a posebno u knjizi ”Izgubljeni kruh” ponovo podsjeća i opominje koliko je važno ne zaboraviti i pripovijedati o najmračnijem dobu 20. stoljeća.
Nema komentara:
Objavi komentar
Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.