Ustala se dobre volje, na desnu nogu. Sunce na nju uvijek tako djeluje, čini je vedrom, toplom, otvorenom. Popila je čašu mlake vode s medom i cimetom da se i unutarnji organi probude. Dok se tuširala u mislima je prebirala po ormaru osmišljavajući svoje današnje odjevno izdanje. Uske, bijele traperice i majica s natpisom „Nikad ja neću biti žena svojih godina“, koju su joj kćeri darovale, bit će štosna kombinacija za jutarnju kavu s gimnazijalkama, s kojima se već godinama viđa prve srijede u mjesecu. Baca pogled u zrcalo, zadovoljna je viđenim. Istina, nije više ona „vitka, tankonoga breza“ o kojoj je pjevao Jesenjin, a kako ju je nazivala jedna njezina mladenačka ljubav. Nanizala je ova breza poprilično godova, a s njima gratis dobila i poneki kilogram.
Kad ti tako kažeš, tko sam ja da ti proturječim - odgovori mu sa smiješkom i ode do kompjutera.
Dočekuju je nove poruke. Neke su od onih bračnim zavjetom vezanih koji traže tek male, poticajne noćne razgovore čim im ženica u susjednoj sobi sklopi umorne oči. Ali nije ona za dopisnu školu, osobito ne s takvima, i to im odmah stavlja do znanja. Slijedi poruka devet godina mlađega, bar tako piše, mada je skužila da skoro svi lažu kad su u pitanju godine. Obdareni i nadareni traži avanturu. Zgodan je, rastavljen, u istom su gradu, ima dva fakulteta.... hm, hm. Ali, nije ona za avanturu.
Tada ugleda i njegovu poruku. Javio se da ju posljednji put pozdravi i kaže tek jednu sveobuhvatnu riječ: „Šteta!“
Ma kakva šteta, pomisli Danijela, i prisjeti se njegove prve poruke pod šifrom Emanuel 18 od prije nekoliko mjeseci: Lijepi pozdrav lijepoj dami u Splitu iz Zagreba!
Na lijepe pozdrave iz Zagreba odgovorila je istim takvima iz Splita. Uskoro je stigla i druga poruka:
Jako ste mi lijepi, sviđate mi se. Nakon rastave živim sam i želim naći ono pravo. Vedre sam naravi i vrijeme provodim uz glazbu. Pjevam u crkvenom zboru. Bilo bi lijepo da se možemo čuti i vidjeti na messengeru ili skypeu. Eto toliko, lijepi pozdrav!
Bile su to prve od niza poruka koje su joj proljetos stizale i koje je potpisivao s Tin. A onda je uslijedio prvi susret u Zagrebu, na kojemu je doznala da je Tin zapravo Dragutin, kojega zovu Dado. I da ima šest godina više od onih navedenih u profilu, a i njih je bilo sasvim dovoljno. Dobro, ništa strašno. Popili su piće, izgledao je zadovoljan viđenim rekavši da je ona „vjerna svojoj slici u profilu, a ne kao neke koje stavljaju slike od prije dvadeset godina“. Činilo se po svemu da je ona za njega „ono pravo“!
Slijedili su mjeseci tijekom kojih su izmjenjivali brojne poruke i fotke. Postali su i Facebook prijatelji. Pa je tako doznala da se u Švicarskoj, gdje živi, zapravo ne zove ni Tin, ni Dragutin, ni Dado, već Charles. Dobro, ništa strašno. Svakodnevno je putem messengera ugodnim baritonom pjevušio pjesme dalmatinskog prizvuka. Počela se osjećati nekako posebnom, poželjnom, živnula joj je obamrla duša, a i tijelo se počelo buditi. Slušala je kako voli Dalmatinke, osobito Splićanke, jer, eto, upravo je u tom gradu „s pet godina prvi put proplivao i to baš na Bačvicama“. I da je ona sve što mu treba, njemu što porijeklom je iz Zagreba. Reče i da ljetuje na Krku, gdje ima kuću.
Nizak i tamnoput nije baš bio njezin tip. Ali, imao je šarmantan osmijeh i bio je uljuđen na način na koji su to ljudi koji dugo žive u inozemstvu. Njegova slatkorječivost godila je njezinu gladnom uhu. Pa je s nestrpljenjem očekivala ljeto i ponovni susret. I dogodio se, na Krku. Prvoga dana sve pjesme bile su otpjevane. Zavladao je muk. S knjigom u ruci umjesto metle (koju je koristila još samo kao prometno sredstvo) i kuhače (za koju je sve manje znala čemu služi), nije ispunila osnovni preduvjet da konzervativcu i patrijarhalcu poput njega bude „ono pravo!“ Dobro, ništa strašno!
A da ipak odgovorim onom zgodnom Obdarenom i nadarenom s dva fakulteta?! Jest da je mlađi, ali dobro, ništa strašno - promrmlja sebi u bradu i vragolasto se nasmiješi.
Nema komentara:
Objavi komentar
Hvala na vašem komentaru. Isti će biti objavljen nakon pregleda moderatora.